Cime 3 kvartal 2024

Liberecký kraj a Liberec pokračují v převodu majetku za tři čtvrtě mld.Kč

Liberec 6. října (ČTK) - Liberecký kraj a město Liberec pokračují v přípravě převodu majetku v účetní hodnotě více než tři čtvrtě miliardy korun. Liberecký kraj by měl od Nového roku převzít od města zoologickou a botanickou zahradu, na oplátku Liberci daruje domovy seniorů na Františkově a ve Vratislavicích nad Nisou. Krajští radní už schválili návrhy smluv, poslední slovo ale budou mít zastupitelstva kraje a města, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana pro ekonomiku Zbyněk Miklík (Piráti).

Kraj převezme od Nového roku zoo a botanickou zahradu, protože mají nadregionální význam. Patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v kraji a zhruba 70 procent návštěvníků je mimolibereckých. Domovy pro seniory se 300 klienty naopak slouží hlavně obyvatelům stotisícového města, odkud pochází zhruba 80 procent klientů. "Pro klienty těchto zařízení se nic nezmění," ujistil hejtmanův náměstek pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Převody majetku dlouhodobě kritizuje opozice na liberecké radnici. "Stále si myslím, že tak klíčové organizace, které jsou doslova turistickým magnetem i součástí identity našeho města, by mělo mít město ve vlastnictví a mělo by tak mít přímý vliv na jejich rozvoj. Takhle se toho vzdáváme," vysvětlil postoje opozice Jindřich Felcman (Změna pro Liberec). Za vhodnější by považoval, kdyby zoo i botanická zahrada zůstaly městu a radnice by dohodla pravidelný příspěvek od kraje právě pro jejich nadregionální význam.

Směna by ale měla výrazně pomoci dalšímu rozvoji obou zahrad, protože kraj je do nich schopen víc investovat. Zejména do rozvoje zoo je podle odhadů nutné dát v nejbližších letech kolem 450 milionů korun. "Pro krajský rozpočet to nebude snadný úkol," přiznal Miklík. Součástí dohody je i příspěvek Liberce, který by měl v příštích deseti letech podpořit rozvoj obou zahrad 25 miliony korun ročně, dávat bude také 3,7 milionu korun na provoz šesti poboček krajské knihovny ve městě. Liberecký kraj se naopak zavázal přispívat každoročně 17 miliony korun na investice a provoz Divadla F.X. Šaldy a Naivního divadla.

Smlouvy podle Miklíka obsahují i pojistky. "Jednou z nich je dohoda o tom, že bezúplatně převáděné nemovitosti budou nadále využity k původnímu účelu – provozování zařízení sociálních služeb a obou zahrad. Pokud tomu tak nebude a nedojde k nápravě, je možné od smluv odstoupit. Stejně tak je ve smlouvách zákaz zcizení - nemovitosti nesmí být dál prodány či darovány," doplnil hejtmanův náměstek. Odhady tržní hodnoty směňovaného majetku se podle něj nedělaly. "Nebyl pro to důvod," dodal.