Liberecké Denso přeměnilo nevyužívanou průmyslovou plochu v největší firemní fotovoltaiku v kraji
V areálu libereckého závodu na výrobu automobilových komponentů, společnosti Denso, vyrostla na části nevyužité průmyslové plochy největší firemní pozemní fotovoltaická instalace v Libereckém kraji. Bezmála čtyři tisíce panelů o výkonu 1,7 MWp zde budou vyrábět elektřinu, která se spotřebuje přímo v továrně a dlouhodobě tak Densu přinese značné finanční úspory. Projekt realizovala pro ČEZ ESCO společnost Greenbuddies, která se zde úspěšně vypořádala s komplikovaným geologickým podložím.
Investovat do fotovoltaické elektrárny se rozhodli v libereckém Densu, který je předním dodavatelem automobilových komponentů. V okrajové části jejich závodu, která se řadí mezi nevyužívané průmyslové lokality, vyrostla pozemní elektrárna o instalovaném výkonu 1,7 MWp. Elektrárnu tvoří 3724 solárních panelů, které se ročně postarají o výrobu přibližně 1,6 GWh elektrické energie, což je průměrný roční odběr asi 450 českých domácností. Firma Denso spotřebuje elektřinu přímo v závodě, čímž si zajistí energetické úspory z distribuční sítě. Přínosem instalace fotovoltaiky je také snížení uhlíkové stopy továrny.
Realizaci měla na starosti společnost Greenbuddies, která se podílela na jeho představební fázi zpracováním detailní projektové dokumentace pro provedení stavby a nákupem komponentů, dále zajišťovala instalaci celé elektrárny a její závěrečné uvedení do provozu. Pro spolupráci si je opětovně vybral investor celého projektu a jejich dlouhodobý partner, ČEZ ESCO.
Pozitivním aspektem projektu byla pečlivě vypracovaná prováděcí dokumentace dle nejnovějších technických standardů, kterou Greenbuddies zpracovali a díky které se následně vyhnuli jakýmkoliv dodatečným úpravám v procesu realizace. „Detailně připravená dokumentace je alfou a omegou. Podle ní se nakupují komponenty a odvíjí celý průběh stavby. Na profesionálně odvedenou práci v této oblasti klademe extrémní důraz,“ komentuje Aleš Spáčil, spolumajitel společnosti Greenbuddies.