Mercedes

Liberec znovu hledá firmu, která opraví úřednickou budovu Uran

Liberec 6. března (ČTK) - Liberec v soutěži podruhé hledá firmu, která opraví sedmipodlažní úřednickou budovu Uran u autobusového nádraží. Náklady město odhaduje na více než 111 milionů korun. Rekonstrukce plánovaná na tři čtvrtě roku podle náměstkyně primátora Radky Loučkové Kotasové (ANO) začne v ideálním případě letos v květnu.

"Oproti minulým podmínkám se mimo jiné snažíme ošetřit i to, aby se nám neodhlašovali uchazeči tak lehce. Proto tam dáváme zadávací lhůtu 90 dnů a také žádáme jistinu ve výši půl milionu korun," uvedla náměstkyně. Zadávací lhůta podle ní udává dobu, po kterou je nabídka od uchazeče závazná. Radnice předchozí výběrové řízení loni na konci roku zrušila, neboť ze tří přihlášených firem dvě nesplnily podmínky a třetí ze soutěže sama odstoupila.

Sedmipodlažní kancelářská budova v ulici 1. máje potřebuje obnovit hlavně fasádu, která je svému okolí nebezpečná. Kolem Uranu je ochranné lešení, aby nic nespadlo na chodník, který vede k vlakovému nádraží. Nová fasáda by měla být z pozinkovaného plechu, nahradí takzvané boletické panely. Zároveň se bude uvnitř dělat i nová vzduchotechnika, elektroinstalace či ústřední topení.

Projekt ale nemá podporu celé koalice. Kritikům například vadí, že jde jen o částečnou rekonstrukci, při níž se nepočítá s výměnou stoupaček, výtahů či toalet. Další poukazují na to, že zadlužené město by spíše než stav Uranu mělo prioritně řešit opravu plaveckého stadionu, na což budou potřeba řádově stamiliony korun. A někteří za lepší variantu považují, kdyby město pro úředníky našlo jinou budovu a tuto opustilo. Kvůli rozporům se zástupci koalice rozhodli, že o pokračování projektu rozhodne zastupitelstvo. V rekonstrukci se pokračuje díky podpoře opozice, byť i její zástupci mají k projektu výhrady. "Nakonec jsme se tak přiklonili ke schválení projektu rekonstrukce Uranu, byť se skřípěním zubů. Celý průběh jeho přípravy symbolizuje naše zklamání, jakým způsobem současné vedení města zvládá rozvojovou agendu. Jenže v situaci, kdy by neschválení projektu mohlo umést cestičku k mnohem nákladnějším variantám, museli jsme se přiklonit k menšímu zlu," řekl opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec Jindřich Felcman.

Z Uranu se už loni v září vystěhovali úředníci sociálního odboru. Do budovy S Toweru se přemístilo zhruba 60 pracovníků. Z Uranu se budou muset vystěhovat i pracovníci registru dopravy. Podle původních plánů to mělo být do budovy D u krajského úřadu, kde bývalo očkovací centrum. Město ale kvůli situaci na Ukrajině bude muset hledat jiné řešení. "Budova je dnes použita jako koordinační centrum pro uprchlíky z Ukrajiny a tahle věc má přednost před registrem," řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).