husqvarna

Liberec se obává, zda bude Povodí Labe pokračovat v rekonstrukci přehrady

Liberec (ČTK) - Podle představitelů Liberce hrozí, že Povodí Labe zastaví opravu přehrady Harcov za 388 milionů korun bez DPH. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) dnes novinářům řekl, že projekt byl vyjmutý z programu Národního plánu obnovy (NPO). Vedoucí kanceláře generálního ředitele Povodí Labe Petr Náhlovský vyjmutí projektu z programu NPO dnes ČTK potvrdil s tím, že podnik zatím práce nezastavil.

"Aktuálně probíhají jednání, v rámci kterých se hledají nové zdroje financování tak, aby akce mohla být zrealizována dle plánu," dodal Náhlovský. Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohou projekt dofinancovat Povodí Labe nebo ministerstvo zemědělství.

O aktualizaci Národního plánu obnovy a spojité půjčce vyjednávané přes Evropskou komisi dnes jednala vláda na výjezdním zasedání ve Vimperku na Prachaticku. Rozhodnutí odložila na příští týden. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že tak činí kvůli posouzení rizikovosti naplňování všech projektů. O vyřazení přehrady Harcov neví. "Budeme hledat cesty pro to, abychom dokázali realizovat vše, co bylo začato, co je rozumné," uvedl. Podle Jurečky není půjčka tak zásadní, že by se projekt nemohl dostavět podle plánu. Dofinancovat projekt podle něj mohou Povodí Labe nebo ministerstvo zemědělství.

Přehrada Harcov je v majetku Povodí Labe a jde o kulturní památku. Rekonstrukce hráze spojená s odbahněním dna a opravou pravobřežní zdi začala loni v říjnu a hotová by měla být do poloviny roku 2025. Po skončení oprav bude přehrada schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní.

"Ústy zástupce Povodí Labe mi bylo sděleno, že došlo k rozhodnutí Evropské komise o vyjmutí některých investičních akcí z programu Národního plánu obnovy. Mezi nimi je právě liberecká přehrada, a tudíž nedojde z těchto prostředků (programu) k proplácení financování této rozsáhlé rekonstrukce. Právě zástupci Povodí Labe mi sdělili, že zvažují přerušení celé realizace," řekl dnes Janďourek.

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK) novinářům řekl, že takových projektů bylo zastaveno 15. Důvod nezná. Se zástupci Povodí Labe bude primátor jednat ve čtvrtek.

Rekonstrukce přehrady byla původně zařazena do programu Podpora prevence před povodněmi IV. Náhlovský ČTK řekl, že z tohoto programu bylo na tuto stavbu dosud vyplaceno necelých sedm milionů korun. Podle něj zhruba před čtvrt rokem obdrželi od ministerstva zemědělství jako poskytovatele dotace a správce programu žádost, aby vyplacené peníze vrátili. "V této souvislosti nás správce programu informoval o skutečnosti, že rozhodnutím Evropské komise bylo z tohoto financování vyjmuto celkem 15 akcí, kde jednou z nich je i akce 'VD Harcov, zajištění bezpečnosti za povodní'," uvedl Náhlovský. Stavba podle něj pokračuje. "Do vyřešení otázky financování vyřazených akcí z NPO bude akce hrazena z vlastních zdrojů investora, přičemž doposud nedošlo k pozastavení prací," dodal Náhlovský.