husqvarna

Liberec příští rok asi upraví dopravní uzel pod viaduktem s dvěma křižovatkami

Liberec 2. září (ČTK) - Liberec bude zřejmě v příštím roce rozšiřovat frekventovanou dvojitou křižovatku pod viaduktem. Zastupitelé města dnes kvůli tomu schválili záměr získat od Českých drah pozemek, který je k úpravám potřeba.

Dopravní uzel v ulicích Švermova, Žitavská a Jungmannova tvoří dvě krátce za sebou umístěné světelné křižovatky pod dálničním průtahem a železničním viaduktem s dvěma až čtyřmi jízdními pruhy. Denně tudy projede přes 10.000 aut a rozšíření je podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) nezbytné. "Tu stavbu potřebujeme, abychom výrazně zvýšili kapacitně křižovatku, která je jedna z nejzatíženějších ve městě a pravidelně se tam dělají kolony," řekl dnes Šolc ČTK.

Cesty z křižovatek vedou na průtah, k soudu a dál do centra města, k vlakovému a autobusovému nádraží a do čtvrtí Růžodol a Františkov. Často tímto místem autem projíždějí také lidé na cestě do práce v průmyslové zóně Jih. Zřejmě nejzásadnější chystanou úpravou je přidání jízdního pruhu v Žitavské ulicí, v úseku od tramvajových kolejí pod viaduktem v Hanychovské ulici ke křížení se Švermovou ulicí. Je to jediný úsek v tomto dopravním uzlu, kde je po jednom pruhu ve směru jízdy. Nezřídka se tak stává, že stojící auta blokují provoz na tramvajové trati.

Náklady na úpravy frekventovaného dopravního uzlu odhaduje Šolc na osm až devět milionů korun, finančně podílet by se na tom měly i dvě firmy, které chtějí ve Františkově stavět byty a průmyslový závod.