Cime 3 kvartal 2024

Liberec připravuje rekonstrukci a rozšíření MŠ Malínek za 86 mil. Kč

Liberec 13. prosince (ČTK) - Liberec připravuje rekonstrukci a rozšíření mateřské školy Malínek v Doubí za 86 milionů korun. Kapacita školky díky tomu stoupne o 48 na 132 míst. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) uvedla, že stavbu by chtěli zahájit příští rok v únoru. "A chtěli bychom, aby do května 2023 bylo hotovo," řekla novinářům.

Radnice podle ní nyní hledá firmu, jež rekonstrukci školky provede. "Předpokládám, že v lednu bychom měli mít vybranou stavební společnost," dodala. Většinu nákladu za modernizaci školky zaplatí radnice z evropské dotace, podíl města by měl být zhruba 12,6 milionu korun.

Poslední větší rekonstrukce v této školce město dělalo v roce 2009, kdy ji v rámci evropského projektu nechalo zateplit a vyměnilo okna. "V posledních letech se však začíná výrazně projevovat stáří budovy v podobě zatékání střechou, praskání omítek a dlažby. Technický stav budovy školy je velmi špatný, stávající rozvody, zejména elektro, voda a topení, jsou dožilé," uvedla Loučková Kotasová.

V rámci zakázky vybraná firma kompletně zrekonstruuje dvoupodlažní budovu mateřské školy včetně střechy a udělá i nové zateplení. Zároveň postaví v prostoru zahrady přístavbu. V ní vzniknou i dvě oddělení po 24 místech, z toho jedno bude pro děti ve věku do tří let. Celkem tak bude mít školka pro děti pět oddělení, v hlavní budově budou nadále tři.

V Liberci je 31 městských mateřských škol, které navštěvuje zhruba 2800 dětí. Nákladnější rekonstrukce školek dělá radnice v posledních letech výhradně s evropskými dotacemi. Nejdražší bylo za 58 milionů korun rozšíření MŠ Pastelka v Ostašově, což umožnilo zvýšit kapacitu této školky od letošního jara o 40 na 96 míst. Na 56 milionů vyšla před třemi lety dokončená kompletní přestavba MŠ Beruška na sídlišti v Ruprechticích. Díky tomu pojme o 30 dětí více, celkem 130. Ve školce Motýlek na sídlišti Broumovská přibylo letos po vybudování nástavby zhruba za 20 milionů jedno oddělení pro 20 dětí. Kapacita školky se tak rozšířila na 195 míst.