Komatsu potřebu bagr

Liberec má firmu na opravu budovy Uranu, práce za 136,5 milionu začnou v září

Liberec (ČTK) - Liberec napotřetí vybral firmu, která opraví úřednickou sedmipodlažní budovu zvanou Uran. Práce za 136,5 milionu korun včetně DPH začnou v září a potrvají 43 týdnů. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Radnice dostala tři nabídky, na základě rozhodnutí radních města by zakázku mělo získat uskupení nazvané Společnost CMS pro rekonstrukci objektu URAN. Smlouvu s vítězem podle primátora uzavřou pravděpodobně za dva týdny. "Ještě běží patnáctidenní lhůta pro odvolání," dodal.

Zakázku vypsalo město potřetí. V prvním výběrovém řízení na podzim 2021 vítěz odstoupil a další dva uchazeči nesplnili podmínky řízení. V opakované soutěži byl loni jediným uchazečem Metrostav, zakázku ale radnice nemohla této firmě zadat kvůli jejímu odsouzení v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

Uran je z úřednických budov Liberce v nejhorším stavu. Opravu potřebuje zejména fasáda, která je svému okolí nebezpečná. Kolem kancelářské budovy je ochranné lešení, aby nic nespadlo na chodník, který vede k vlakovému nádraží. Budova z roku 1969 patří městu od roku 2005 a kromě rekonstrukce parteru v roce 2009 neprodělala žádnou významnou opravu. Nová fasáda by měla být z pozinkovaného plechu, nahradí takzvané boletické panely. Nová budou i okna, vzduchotechnika, elektroinstalace či ústřední topení.

Nové využití bude mít přízemí, kde místo registru vozidel vznikne zázemí pro autobusové nádraží, které sousedí s Uranem. Současné zázemí nádraží je dlouhodobě považované za ostudu pátého největšího města v zemi. Při poslední modernizaci nástupišť v polovině 90. let minulého století nezbyly peníze na odbavovací budovu a cestujícím od té doby slouží provizorní objekt ze stavebních buněk.

Po dobu rekonstrukce Uranu bude částečně zachován provoz budovy. Zůstane tam základna strážníků. Sociální odbor a registr vozidel je už dočasně přestěhovaný do S Toweru, jehož část si město pronajímá od soukromého vlastníka.