husqvarna

Liberec chystá pravidla pro investory, stanoví pevné částky pro spolupráci

Liberec 12. května (ČTK) - Developeři v Liberci by dopředu měli vědět, kolik budou muset zaplatit radnici, pokud budou potřebovat spolupráci či součinnost města na jejich projektu. Vyplývat to bude ze zásad pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury, které nyní radnice připravuje. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) by chtěli zásady schválit letos v červnu, aby mohly platit od července. "A developerům už dopředu říci, za jakých okolností mohou rozvíjet zde své projekty," řekl primátor novinářům.

Liberec se inspiroval u jiných měst, například v Praze či Jihlavě. Od investorů podle primátora chtějí, aby se podíleli na nákladech za veřejnou infrastrukturu, které jejich developerský projekt vyžaduje. Zpravidla to přináší podle Zámečníka další investice do dopravy, zmínil i školky, školy nebo veřejnou zeleň. Radnice bude zřejmě chtít pevnou částku. V jiných městech je to podle primátora od 500 do 800 korun za metr čtvereční z hrubé podlahové plochy. Někde poskytují slevu, pokud jde třeba o brownfield, či nechtějí nic, pokud jde o výstavbu rodinného domu. Na vytvoření zásad se bude v Liberci podílet nejen koalice, ale i opoziční zastupitelé.

Zásady pro developery budou dobrovolné. "Investor nemusí chodit na město, nemusí mít zájem se s městem dohodnout, může si stavět podle platných zákonů," uvedl Zámečník. V takových případech ale podle primátora nemůže investor očekávat, že mu město vyjde vstříc v tom, co neurčuje zákon. S městem se musí investor například dohodnout na připojení na komunikaci, kanalizaci či mu třeba může při stavbě poskytnout zázemí na městských pozemcích.

Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) uvedl, že s developery se nyní dohadují individuálně a je to nahodilé. Za výhodu považuje, že díky zásadám budou investoři dopředu vědět, v jaké výši bude jejich příspěvek. "A nebude to už tak, že se podíváme, co bychom v té lokalitě potřebovali, ale že to bude ukotvené," dodal náměstek.