Cime 2 kvartál 2024

Liberec chce vložit pozemky do developerského projektu a získat za ně byty

Liberec 8. března (ČTK) - Liberec hledá využití pro své pozemky v Tálínské ulici v Dolním Hanychově, které jsou určené k zástavbě. Radnice plánuje, že by je vložila do developerského projektu spojeného s bytovou výstavbou a některé z nově postavených bytů by díky tomu získala do svého vlastnictví. Podle studie, kterou si nechala radnice zpracovat, by v Tálínské ulici mohlo vzniknut až 90 bytů. Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) dnes ČTK řekl, že zatím s žádným konkrétním investorem domluvení nejsou.

"Je tam jeden, který drží přístupové cesty v tomto místě, ale i tak transparentně oslovíme všechny developery. Reálně se přihlásí asi jen tento, přesto budeme postupovat standardně," dodal náměstek.

K výstavbě lze v této lokalitě, která je v blízkosti areálu technických služeb, využít přes 1,2 hektaru. Většina z toho patří městu, pozemky ale nejsou nijak využívané a radnice k nim nemá ani vlastní přístupovou komunikaci. Jen prodat je ale nechce, za lepší cestu považuje Šolc spolupráci s developerem. Město by pozemky do projektu vložilo a na oplátku za ně získalo některé z postavených bytů. Jako pojistku si chce radnice zachovat vlastnictví pozemků až do skončení výstavby. "Vybraný developer bude muset projít předlouhou cestou všech nezbytných povolení, procesem výstavby a kolaudací. Teprve na konci, po kolaudaci, dá developer městu byty a město převede pozemky. To je příběh na zhruba pět až šest let," dodal náměstek.