Cime 2 kvartál 2024

Liberci se nedaří najít firmu, která by si troufla opravit radniční schodiště

Liberec (ČTK) - Liberec už tři čtvrtě roku marně hledá firmu, která by si troufla opravit žulové schodiště před hlavním vstupem do historické budovy radnice. Podle náměstka primátora Petra Židka (ODS) všechny oslovené firmy tuto zakázku zhruba za tři miliony korun odmítly.

"Zatím jsme nenašli firmu, která by si troufla na tu opravu, protože to není úplně jednoduché," uvedl Židek.

Vstupní schodiště do radnice se podle něj skládá z bloků, které váží až 2,5 tuny. "A pod tím schodištěm jako takovým je to vyzděné. Je tam taková dovyzdívka, na které schodnice sedí a není to tak úplně jednoduché. Poptávali jsme firmy, které by si s tím byly schopné poradit, kamenické firmy, ale bohužel zatím je odezva taková, že toto je takový typ práce, na které si zatím firmy, s kterými spolupracujeme, netroufly. Takže hledáme jinou," dodal.

Bohatě zdobená liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve stotisícovém městě, stojí na náměstí Dr. E. Beneše v horním centru. Postavena byla v letech 1887 až 1893, kamenné schodiště se vstupním portálem je z roku 1892. Jediným novodobým prvkem v něm je schod zasazený v listopadu 2019, ke 30. výročí sametové revoluce. Na čelní straně schodu je Havlův citát: "Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí" a z boku poděkování: "Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě".

Schodiště je ve špatném stavu. V důsledku rozpadu cihlové dozdívky pod ním jsou schody propadlé a natočené. Cílem rekonstrukce je také barevně sladit s ostatními schod zasazený před čtyřmi lety. Zatímco původní schody jsou s největší pravděpodobností z železnobrodské žuly, novodobý je z liberecké. Barevně se tak odlišuje a nezapadá ani do celkové kompozice schodiště, což kritizovali i památkáři. Součástí zakázky proto je odstranění tohoto schodu a navrácení původního, který bude ale nově doplněný o Havlův citát.