Komatsu potřebuju Bagr

Letos bude v Česku otevřeno 21,2 kilometru nových dálnic, méně než loni

Praha 4. prosince (ČTK) - Letos bude v Česku otevřeno celkem 21,2 kilometru nových dálnic. Zprovoznit se má i 14,2 kilometru silnic první třídy, uvedla analytická společnost CEEC Research s odkazem na data ministerstva dopravy. Je to přibližně dvakrát méně než loni, kdy stát zprovoznil 46,5 kilometru nových dálnic a zhruba 23 kilometrů silnic první třídy.

Na začátku října se v ČR stavělo 247 kilometrů dálničních a silničních projektů, konkrétně 148 kilometrů dálnic a 99 kilometrů silnic první třídy, uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Výstavba dalších 20 kilometrů úseků dálnic a 22 kilometrů silnic první třídy bude podle něj zahájena do konce roku.

Výstavba silnic a dálnic je však stále nedostatečná, ukazuje průzkum CEEC Research mezi stavebními firmami. Za posledních deset let se podle něj postavilo v průměru jen 20 kilometrů dálnic ročně. Podmínky veřejné soutěže při výstavbě dálnic by se neměly zpřísnit, myslí si 78 procent dotázaných. Vypsané veřejné zakázky na výstavbu silnic a dálnic nepovažuje za atraktivní 42 procent dotázaných firem.

Plány v oblasti výstavby dopravní infrastruktury nejsou jen otázkou peněz, ale roli mohou hrát také legislativní podmínky, uvedl předseda představenstva společnosti Strabag Moritz Freyborn. Stát by se měl podle firem proto zaměřit na zjednodušení složitých administrativních procesů. Negativní vliv na novou výstavbu potom respondenti vidí také v nedostatku pracovních sil a činnosti ekologických aktivistů.

Na příští rok stát plánuje zahájení stavby D11 v úseku Trutnov - státní hranice, nové úseky dálnice D6 okolo Hořoviček a Hořesedel na Rakovnicku, pokračování stavby dálnice D3 směrem k rakouským hranicím, výstavba nových úseků D35 a dostavba obchvatu 511 Běchovice - D1. Ze silnic první třídy budou pokračovat obchvaty Jaroměře, Bludova na Šumpersku, Nové Paky nebo Klatov.

Pokračuje také příprava vysokorychlostních tratí. V plánech na příští rok je modernizace trati mezi Karlštejnem a Berounem, rekonstrukce železniční stanice Praha-Smíchov a rekonstrukce a dostavba Masarykova nádraží v Praze.