Komatsu potřebu bagr

Letohrad připravuje rekonstrukci Václavského náměstí

Letohrad (Orlickoústecko) 23. ledna (ČTK) - Letohrad na Orlickoústecku připravuje rekonstrukci Václavského náměstí, které je v jeho centru. Bude tam méně parkovacích míst, místo bude víc uzpůsobené pro pěší či setkávání lidí. ČTK to řekl místostarosta Martin Hatka (Sdružení pro Letohradsko).

Václavské náměstí má obdélníkový tvar. Na delších protilehlých stranách jsou měšťanské domy s podloubím. Na náměstí je Mariánský sloup, zámek, kde sídlí muzeum, a vedle stojící barokní kostel sv. Václava. Na náměstí teď parkuje hodně aut.

"Teď řešíme detaily, kde bude plocha pro auta, kudy prostor pro pěší, aby si nepřipadal, že chodí po parkovišti. Auta jsou problém měst, automobilismus chudáky chodce vytlačuje," řekl Hatka.

Náměstí protíná silnice druhé třídy, je hodně frekventovaná. Na náměstí se aspoň sníží počet parkovacích míst. Autoři studie například navrhli výsadbu nových stromů, lavičky, herní prvky v pěší zóně, vodní prvky před kostelem a fontánu před zámkem.

"Dokončujeme dokumentaci pro stavební povolení. Mezitím budeme čekat na dotační výzvu. Bez dotace si nedokážeme představit, že bychom náměstí opravili najednou," řekl Hatka.

V budoucnu by auta na náměstí neměla stát dlouhodobě, spíš by tam měl být prostor pro krátkodobé parkování, aby si lidé mohli vyřídit pochůzky a zase odjet, dodal Hatka.

Náklady budou podle něj určitě desítky milionů korun, protože kromě úpravy plochy je nutná modernizace kanalizace, vodovodu a dalších sítí. Dotace bude město hledat ve výzvách na takzvanou modrozelenou infrastrukturu. "Budeme jímat vodu ze střech, z ploch a zpětně ji využijeme na závlahy zámecké terasy, parku a oranžerie," řekl Hatka.