Komatsu potřebu bagr

Letohrad opravuje kulturní dům, cena bude 227 milionů korun

Letohrad (Orlickoústecko) 25. října (ČTK) - V Letohradě na Orlickoústecku začala tento měsíc modernizace kulturního domu. Město projekt připravovalo několik let. Za investici zaplatí 227 milionů korun, což je o devět procent víc než předpokládaná cena. ČTK to řekl starosta Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko).

"Padlo to do doby, kdy jsem se obával ještě horší ceny. Firma si stavbu nedávno převzala, v listopadu začne demolicí částí druhého patra. Hotovo má být na konci května 2023. Bude zvětšen taneční sál, bude přistavěn malý hudební sál. Přestěhuje se tam základní umělecká škola. Vstup bude bezbariérový, teď tam jsou schody," řekl Fiala.

Téma kulturního domu a co s ním město má udělat, bylo veřejným tématem řadu let. V roce 2016 dvě třetiny ze 2000 lidí v anketě řekly, že si přejí rekonstrukci domu. Loni opozice navrhla referendum, protože se jí cena kolem 200 milionů korun zdála příliš vysoká. Plebiscit nakonec dopadl ve prospěch modernizace v plném rozsahu.

Kulturní dům pochází ze 60. let. Po modernizaci bude mít rozšířené jeviště, odstupňovaná sedadla zůstanou, měla by být ale pohodlnější a bude jich o něco méně. Přistaví se například taneční sál. Zůstane provoz kavárny a posezení venku. K budově bude také přistavěn objekt pro Základní uměleckou školu, která se tam přemístí ze zámku. V zámeckých interiérech se tak uvolní místo pro knihovnu.

"Asi čtyři roky jsme na zastupitelstvu probírali co a jak, odborné firmy nám dávaly stanoviska, jestli bude dražší rekonstrukce nebo novostavba. Rekonstrukce vyšla lépe. Pak jsme se rozhodovali, jestli tam dát knihovnu nebo ZUŠ. Objekt bude plně využit," řekl starosta. Kulturní akce se zatím budou konat v Orlovně, dodal.