Léta nevyužívanou budovu Skloexportu v Liberci v aukci nikdo nekoupil

Liberec 16. listopadu (ČTK) - Léta nevyužívanou budovu Skloexportu v Liberci se prodat nepodařilo, zjistila dnes ČTK na stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). O budovu neprojevila zájem žádná státní instituce, úřad proto hledal nového majitele prostřednictvím transparentní elektronické aukce. Začala v úterý v 10:00, za budovu chtěl stát nejméně 79,070.900 korun. Nikdo ale nepřihodil, aukce tak byla dnes v 10:00 ukončena. Liberecký kraj ani město Liberec se podle informací ČTK do dražby nezapojily.

"Do elektronické aukce se přihlásil a ve stanoveném termínu požadovanou kauci osm milionů korun složil jeden zájemce, nicméně žádný příhoz v průběhu aukce nepadl. Úřad proto nyní učiní další kroky, aby této výjimečné nemovitosti nalezl co nejdříve nového vlastníka. Co nejdříve tak vyhlásí další kolo elektronické aukce na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz. Cílem je pro tuto výjimečnou nemovitost najít co nejdříve definitivního vlastníka, který pro ni nalezne smysluplné využití a vdechne jí nový život," uvedla v tiskové zprávě mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili stavbaři podle projektu architekta Františka Vahaly na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala v druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci opustili areál o osm let později. Stát se neúspěšně pokouší areál o podlahové ploše 9357 metrů čtverečních prodat od roku 2008. Podle odhadů potřebuje rekonstrukci za více než půl miliardy korun.

Budova léta patřila generálnímu finančnímu ředitelství. Poprvé objekt nabídlo v srpnu 2008, kdy soudní znalec stanovil minimální cenu na 84,6 milionu korun, zájemce se ale nenašel. Prodat se areál nepodařilo ani v dalších letech, kdy se cena postupně snižovala až na 45 milionů korun. V květnu 2020 převzal budovu ÚZSVM. O budovu projevilo zájem město Liberec, získat ji chtělo bezúplatně, se státem se ale nedohodlo a odkoupit ji za 67 milionů korun zastupitelé odmítli. Liberecký kraj chtěl na jaře budovu upravit pro ubytování až 500 ukrajinských uprchlíků, ale také neuspěl.