husqvarna

Lázně Libverda připravují rekonstrukci kolonády, náklady odhadují na 20 mil. Kč

Lázně Libverda (Liberecko) (ČTK) - Lázně Libverda na Liberecku připravují rekonstrukci památkově chráněné kolonády, která je z poloviny 19. století. Náklady odhadují na 20 milionů korun, projekt je ve fázi stavebních průzkumů a jednání s památkáři. V tiskové zprávě o tom dnes informovala obchodní a marketingová ředitelka Spa Resortu Libverda Eva Olšová.

Lázeňskou kolonádu tvoří Kristianův pramen, pavilony zřídel a gloriet hudebního pavilonu. Poslední menší rekonstrukci podstoupila v roce 2012, především šlo o technické zázemí a bunkr pro minerální vodu, který se nachází v zázemí kolonády.

"V současné době probíhá stavební průzkum stavu dřevěné části krovů a vertikálních podpěr z hlediska napadení dřevokazným hmyzem a houbou. Dále je prováděn průzkum základových konstrukcí a opěrných zdí v oblasti potoka, které byly poškozeny před lety při povodních. Podle výsledků stavebních průzkumů bude rozhodnuto o rozsahu nutnosti výměny dřevěných konstrukcí, případně o sanaci stávajících tak, aby byla zaručena další dlouhá životnost této státem chráněné památky,“ dodala Olšová.

Rozsah obnovy bude závislý i na stanovisku památkářů. Jednou ze zvažovaných variant je i vybudování repliky původní kolonády. "Určitá část původní památky ale s největší pravděpodobností bude muset být zachována," uvedla Olšová.

Lázně chtějí rekonstrukci kolonády mít hotovou do příštího roku. "Omezení pro hosty Spa Resortu Libverda i místní obyvatele jsou minimální. Návštěvníci mohou v současnosti i přes rekonstrukci navštívit pítko, kolonádu i kavárny. Znemožněn je pouze přístup pod kolonádou," dodala Olšová.

Lázně Libverda v podhůří Jizerských hor se specializují na léčbu pohybového ústrojí, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění. První zmínky o léčivých účincích zdejších pramenů jsou ze 14. století, historie lázní sahá k roku 1860 a je spjata se šlechtickým rodem Clam-Gallasů, který je založil. Mají kapacitu 467 lůžek na 238 pokojích.