Cime 3 kvartal 2024

Lávka přes Opatovskou ulici v Praze 11 se bude opravovat po částech

Praha 15. srpna (ČTK) - Praha 11 plánuje lávku pro pěší, která stojí u stanice metra Háje a vede přes Opatovskou ulici, zrekonstruovat po etapách. Celkem by opravy měly trvat asi 200 dní a stát odhadem 25 milionů korun bez DPH. Provoz na silnici v ulici Opatovská přerušený nebude. Nyní jihoměstská radnice hledá firmu, která práce na takzvané Otíkově lávce provede. Vyplývá to z informací k veřejné zakázce a z vyjádření zástupců radnice.

Lávka na Hájích, kterou využívají pěší pro přechod přes ulici Opatovská ke stanici metra linky C nebo k zastávce autobusů městské hromadné dopravy, se bude opravovat ve fázích. Cílem je, aby byla lávka i po dobu oprav přístupná pro veřejnost. Výjimkou bude podle radního pro dopravu v Praze 11 Martina Dušky (Piráti) období, kdy budou stavebníci vyměňovat ložiska. Po tu dobu budou podle něj připravené obchozí trasy.

Stavba, které svou přezdívku získala po postavě filmu Vesničko má středisková, bude mít mimo jiné novou hydroizolaci, obnoví se systém odvodnění mostu a stavebníci natřou protikorozní ochranou ocelové nosníky mostu. Nová budou po opravě lávky také zábradlí a ložiska.

Mostní konstrukce se bude opravovat podle projektové dokumentace zpracované společností Pontex v roce 2019. Stavební povolení k opravě lávky nabylo právní moci na podzim roku 2021. Veřejnou zakázku na stavebníka vypsala radnice letos v létě. Hodnotu tendru předběžně odhadla na 25 milionů korun bez DPH a dobu rekonstrukce lávky na 195 dní, jak je uvedeno v zadávací dokumentaci k zakázce. Vítězem tendru bude firma, která nabídne nejvýhodnější nabídku. Hodnotit se bude zvláště nabídková cena a délka záruční doby na odvodnění a izolace konstrukce lávky.

Praha 11 přes čtyřproudovou silnici v ulici Opatovská plánuje lávku pro pěší také postavit. Spojovat by měla terasu u obchodního centra Opatovská a Kulturního domu Opatov s tamní poliklinikou. Lávka, kterou dostala jedenáctá městská část do správy od pražského magistrátu v roce 2018, byla v tomto místě zbouraná v listopadu 2019 rovněž kvůli špatnému stavu.

Na Jižním Městě vládnou Piráti, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od jara 2021 spory a některé politické subjekty následně uvedly, že se necítí být dále vázané koaliční smlouvou. Městská část, kde žije 77.600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.