Komatsu potřebu bagr

Lávka přes Labe v Hradci přestála zátěžovou zkoušku, hotová má být do konce roku

Hradec Králové 2. listopadu (ČTK) - Budovaná lávka pro pěší a cyklisty přes Labe v Hradci Králové úspěšně absolvovala zátěžovou zkoušku. V jeden moment lávku zatížilo šest multikár o celkové váze 3,5 tuny. Na lávce ještě zbývá dokončit zábradlí a dodělat předpolí na obou stranách. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Lávku o délce 103 metrů město buduje od loňského září. Stavbaři by ji měli zcela dokončit do konce roku, následovat bude její kolaudace. Lidem by měla lávka začít sloužit příští rok na jaře.

V srpnu zastupitelé města schválili zvýšení ceny lávky přes Labe o 7,5 milionu korun na 169,3 milionu korun včetně daně. Důvodem zdražení byly podle radnice úpravy během stavby, které se nedaly předvídat. Například šlo o úpravu koncové části lávky kvůli elektrickým kabelům, které stavbaři našli v jiné výšce. Nákladnější bylo také ztužení konstrukce mostovky při její montáži.

Stavbu lávky, kterou buduje firma SMP CZ, město chystalo od roku 2003. Lávka propojí centrum města s lokalitou Aldis. Hradec si od ní slibuje větší oživení Aldisu a Smetanova nábřeží. Město na stavbu získalo evropskou dotaci 102,7 milionu korun.

Oproti jiným lávkám je hradecká stavba násobně dražší. Například Pardubice na konci roku 2020 otevřely lávku pro pěší a cyklisty přes Labe za 40,8 milionu korun. Podle hradecké radnice je vysoká cena dána neobvyklou konstrukcí a technologií. Lávku tvoří nosná lana, ocelová žebrová konstrukce a 39 kusů subtilních segmentů mostovky, které jsou vyrobené ze speciálního betonu.