Lanškroun postaví hráz pro nové biotopové koupaliště
Lanškroun (Orlickostecko) (ČTK) - Lanškroun na Orlickoústecku zahájí letos budování první etapy koupacího biotopu. Postaví protipovodňovou hráz. Práce patrně začnou na podzim. ČTK to řekl místostarosta Miloš Smola (3PK). Biotopové koupaliště má být u Dlouhého rybníka.
"Předpokládá se, že bychom hráz mohli začít stavět na podzim letošního roku. Na jaře dojde k výběru dodavatele stavby, v tuto chvíli ještě projektujeme. Protipovodňová hráz je první etapa biotopu," řekl Smola.
Rybník se pro biotop nehodí, když prší, teče do něj znečištěná voda z polí. Město musí nechat nejdřív postavit hráz a oddělit koupaliště od rybníku. Podle návrhu hráz bude měřit 138 metrů. Její výška dosáhne 3,8 metru. Podle dosavadního odhadu města by náklady neměly přesáhnout deset milionů korun.
"Termíny doby výstavby nemáme, myslíme si, že to bude tři čtyři měsíce. Možná se stavba posune do jarních měsíců následujícího roku. Ale budeme se snažit začít na podzim, když se rybník vypouští," řekl Smola.
Po dokončení hráze by mohla navázat stavba koupaliště. Čistou vodu bude brát biotop z dvou vrtů hlubokých 30 a 50 metrů. Odhadované celkové náklady budou kolem 80 milionů korun, město hledá vhodné dotace, zatím je nemá a je připravené biotop stavět i ze svého rozpočtu, dodal Smola.
Biotopy čistí vodu přirozeně a bez chemie. Využije se kombinace biologické funkce rostlin a technologie filtrace a cirkulace vody. Celková plocha koupací plocha by měla být skoro 2600 metrů čtverečních.
K tomu město připravuje obnovu zázemí, ústřední je stavba bývalých Tereziiných lázní s městskou plovárnou z roku 1927. Návrh počítá s vytvořením nové terasy s volným přístupem veřejnosti a oddělenou částí pro návštěvníky koupaliště.
Na místě by mohla být také obnovená půjčovna loděk, minigolf. Úprava čeká i vstupní objekt. Další změny čekají parkoviště, které bude opatřené automatickou bránou a bude sloužit pouze pro provoz restaurace.