Cime 3 kvartal 2024

Labská cyklostezka bude na Dvorsku delší o 1,8 km o úsek Stanovice - Žireč

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) 19. srpna (ČTK) - Cykloturisty hojně využívaná Labská cyklostezka mezi Hradcem Králové a Kuksem na Trutnovsku bude delší o 1,8 kilometru o úsek mezi Stanovicemi u Kuksu a královédvorskou částí Žireč. Dvorská radnice za úsek zaplatí 26,9 milionu korun včetně daně. Stavba by měla začít na jaře 2023, vše by mělo být hotové na podzim 2024. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice ve Dvoře Králové nad Labem Miroslava Kameníková.

Hradec Králové s Kuksem a jeho barokním hospitalem spojuje 26 kilometrů dlouhá cyklostezka od roku 2013. Každoročně trasu využije několik stovek tisíc lidí na kolech, kolečkových bruslích či pěšky. Po výstavbě úseku Stanovice - Žireč by se lidé měli na kolech dostat po cyklostezce bezpečně až do Dvora Králové a například i do známé dvorské zoo.

Stezka bude pro pěší a cyklisty, široká bude tři metry. Součástí stavby bude i lávka přes Labe nedaleko žireckého Domova sv. Josefa. "Stavba má pravomocné stavební povolení. Administrativní příprava stavby začne letos na podzim," uvedla mluvčí.

Firmu pro stavbu cyklostezky do Žirče dvorská radnice našla na druhý pokus. "Zakázku jsme vypsali již letos na jaře, ale museli jsme ji zrušit, protože dvě postupně vybrané společnosti kvůli výraznému navýšení cen stavebních prací a materiálu nakonec odmítly podepsat smlouvu," uvedl starosta Jan Jarolím (ANO).

U prvního tendru radnice předpokládala cenu 22 milionů korun. Opakovanou soutěž vyhrála pardubická společnost M – Silnice. Na stavbu má město dotaci až čtyři miliony korun od kraje, hlavní část bude financovat z úvěru.