Kvůli válce se po 30 letech znovu setkávají. Studio A8000 nabídlo práci architektům z Ukrajiny, jako první se přihlásil architekt, který ve studiu začínal svou kariéru v roce 1992
Ateliér A8000 se rozhodl zapojit do pomoci Ukrajině i jejím obyvatelům všemi možnými prostředky. Bezprostředně poté, co svět obletěla informace, že ruská vojska překročila hranice s Ukrajinou, poskytlo studio zemi finanční podporu a část svých pražských prostor pro materiální sbírku Domu národnostních menšin. Několik dní poté se zakladatel Martin Krupauer rozhodl uvolnit pracovní místa pro 3 ukrajinské architekty a 2 stavaře. První odpověď přišla od architekta, který byl v roce 1992 prvním zahraničním spolupracovníkem studia.
„Chceme pomáhat Ukrajině i jejím lidem všemi prostředky, které máme dostupné. A to, že můžeme zaměstnat ukrajinské architekty je jeden z nich. Já jsem jako velmi malé dítě zažil 21. srpna 1968 a dodnes si to pamatuji vteřinu po vteřině, když mě babička vzbudila v 5 ráno s tím, že je válka. A v 11 hodin už jsem pozoroval z kukuřičného pole tanky se stejnou vlajkou, jakou mají ty na Ukrajině, jak jedou naší zemí. Ukrajinci teď statečně bojují i za nás. A pro mě je pomoc naprosto zásadní věc, protože nechci, aby to samé jako jsem zažil já v 68. zažily moje vnoučata nebo děti,” vysvětluje Martin Krupauer, zakladatel studia A8000.
Studio nabízí 3 pracovní pozice architekt nebo architekta a 2 pozice stavař nebo stavařka. Součástí nabídky je i právní podpora a vyřízení všech povolení potřebných k tomu, aby mohli architekti v Česku legálně pracovat. Studio má již se spoluprací s Ukrajinci zkušenost z počátku 90. let. Když po revoluci Martin Krupauer založil se svým obchodním partnerem Jiřím Stříteckým kancelář A8000, jejich první zahraniční architekt byl v roce 1992 původem z Ukrajiny.
„Ukrajinský kolega u nás pracoval v 90. letech celkem 3 roky. Šílené na tom je, že právě on byl první, kdo mě před 3 týdny kontaktoval, zda bychom mu i po letech dokázali pomoci. Psal doslova, že s rodinou prchají do Čech,” říká Martin Krupauer.
Na inzerát se studiu A8000 zatím ozvali tři zájemci. Dva z nich mluví anglicky, a zmíněný bývalý kolega jako třetí dokonce česky. Ale to je pro Martina Krupauera nepodstatné, protože je přesvědčen, že když si lidé chtějí pomoci, vždy se domluví. Architekti mohou pracovat z Prahy i z Českých Budějovic. Ateliér jim nabízí pozici, která bude odpovídat jejich zkušenostem a praxi, tedy juniorní nebo seniorní. „Ukrajina je rozvinutá země a jsem až překvapen, kolik do Česka přichází lidí s know-how ve svých oborech i talentem. Naše kapacita není, bohužel, neomezená, proto vyzýváme i ostatní kolegy z branže, aby se do pomoci zapojili, pokud je to v jejich silách, už teď můžeme některé pracovní žádosti přeposlat dál,” dodává Martin Krupauer.
––––
Ateliér A8000 založený Martinem Krupauerem a Jiřím Stříteckým patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia. Pracuje na nejširším spektru projektů velkého
významu, rozsahu i obtížnosti. V roce 2020 byl oceněn titulem Stavba roku za projekt Společenského centra Sedlčany. Mezi nejvýraznější realizace studia patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze. Osobou Martina Krupauera se významně zapojuje rovněž do veřejné diskuse a rozvoje území. Vedle architektury se Krupauer soustředí také na vize a strategie proměny transformačních oblastí a brownfieldů v České republice i mimo ni. Vedoucí ateliéru byl členem komise hl. města Prahy pro nový metropolitní plán 2017. Nyní vede tým, který připravuje výstavbu Vltavské filharmonie v Praze, první významné pražské kulturní stavby za posledních 100 let.