Cime 3 kvartal 2024

Kvůli stavbě D3 se změní trať u Č. Budějovic

České Budějovice 6. května (ČTK) - Firma Swietelsky Rail CZ začala pracovat na novém úseku trati z Českých Budějovic do Českých Velenic. Jde o zakázku za zhruba 40 milionů Kč. Jednokolejná trať z Českých Budějovic do Českých Velenic bude mít u Hodějovic nový, 1,4 kilometru dlouhý úsek se dvěma mosty a propustkem. Trať se změní kvůli stavbě dálnice D3. ČTK to sdělil mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

"Původní trať v tomto úseku ustoupí stavbě dálniční křižovatky. Proto bude traťová kolej posunutá v nejvzdálenějším bodě až o 80 metrů západním směrem," řekl ředitel závodu Čechy Swietelsky Rail CZ Bedřich Šafařík. Firma úsek vybuduje pro generálního dodavatele dálnice, jímž je slovenský Doprastav.

Přípravné práce zahájila v březnu. Přeložka trati se bude dělat při výluce od 16. června do 29. července. Oba mosty, dlouhé 130 a 15 metrů, vznikly v předstihu. Součástí zakázky jsou přeložky trakčního vedení a telekomunikačních kabelů.

Při výluce stavebníci současnou trať demontují včetně původních mostů, propustků či železničního přejezdu. V srpnu pak skončí rekultivace pozemků.

Firma Swietelsky Rail CZ působí v ČR od roku 2015. V šesti závodech zaměstnává kolem 150 lidí. Mezi její největší zakázky patří zlepšení pražského traťového úseku z Hostivaře na hlavní nádraží. Hospodářský rok 2019/20 zakončila firma s tržbami 1,69 miliardy korun. Provozní zisk byl 48,2 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.