Cime 2 kvartál 2024

Kvůli sesuvu silničáři uzavřeli silnici u obce Běstovice na Orlickoústecku

Běstovice (Orlickoústecko) 6. srpna (ČTK) - Silničáři museli uzavřít komunikaci II/316 nedaleko obce Běstovice na Orlickoústecku ve směru na Skořenice. V minulých dnech tam po silných deštích nastal velký sesuv půdy a průjezd místem by byl příliš rizikový. Řidiči budou zatím jezdit po objízdných trasách, uvedla dnes v tiskové zprávě Pavla Sedláková z kanceláře hejtmana Pardubického kraje.

Po sesuvu půdy se zhruba dva a půl metru od silnice vytvořil kráter o hloubce asi pěti metrů. Geotechnik určil, že s vysokou pravděpodobností se další neřízený sesuv může opakovat.

Komunikace je velmi vytížená, a proto se po ní bude později přechodně jezdit jen jednosměrně. Do té doby budou zavedeny objízdné trasy. "Příkop na druhé straně od propadliny se zasype a vytvoří se provizorní komunikace v délce asi 80 metrů. Úplná uzavírka komunikace proto bude maximálně do příštího týdne do pátku. Rádi bychom to ale urychlili," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

V místě sesuvu bylo před 40 lety těžební místo. Až do hloubky 18 metrů jsou navíc v lokalitě štěrkopísky, které jsou značně nestabilní. Sanaci sesuvu bude nutné projednat především s vlastníkem pozemku.