Komatsu potřebu bagr

Kuvajtský investor může pokračovat v plánu stavby domů u Teplic

 

Modlany (Teplicko) 23. května (ČTK) - Kuvajtský developer může pokračovat v přípravě plánu výstavby rodinných domů v obci Modlany na Teplicku. Krajský úřad dnes zveřejnil rozhodnutí, ze kterého vyplývá, že nebude posuzovat záměr podle zákona o vlivu stavby na životní prostředí. S vybudováním 57 domů nesouhlasí někteří místní obyvatelé. Proti rozhodnutí krajského úřadu se lze odvolat k ministerstvu životního prostředí.

Záměr podle úřadu nemá významný vliv na životní prostředí. Plochu o rozloze zhruba 51.000 metrů čtverečních chce developer Ali Ali rozdělit na parcely a na nich vystavět domy, které by podle dřívějších informací měli využívat zejména arabští klienti nedalekých lázní.

"Rozhodnutí (krajského úřadu) jsem ještě neviděla, nebudu se k tomu proto vyjadřovat," řekla ČTK starostka Modlan Stanislava Kodrlová. Nechtěla se vyjádřit ani k samotnému záměru.

Obec ve stanovisku zaslaném úřadu uvedla, že záměr musí respektovat územní plán. "Z vyjádření obce Modlany nevyplývá požadavek na další hodnocení vlivů záměru na životní prostředí nebo veřejné zdraví. Obec ve svém vyjádření požaduje předložení projektových dokumentací k připomínkám a upozorňuje na územní limity územně plánovací dokumentace," uvedl krajský úřad ve zveřejněném rozhodnutí.

Úřad loni zrušil už vydané územní rozhodnutí na stavbu rodinných domů, protože právě posouzení vlivu na životní prostředí EIA investorovi chybělo. Nyní podklady developer doplnil a na základě nich úřad vydal rozhodnutí.

Proti výstavbě kolonie dlouhodobě bojuje spolek Periferní vidění, podle něhož ani nové podklady nejsou v pořádku. Projekt podle spolku není řešen komplexně. Spolek se domnívá, že skutečným záměrem je výstavba rekreačních objektů, což není v souladu s územním plánem obce. "Ze zadání záměru je patrné, že se jedná o výstavbu infrastruktury pro účely vybudování rodinných domů respektive objektů sloužících k trvalému bydlení," uvedl krajský úřad. Podle úředníků je navíc možné záměr posoudit i v případě, že není v souladu s územním plánem.

Podle odpůrců se také plán developera dostatečně nezabývá veřejným prostranstvím. Jeho vymezení se má podle úřadu řešit v územním řízení, závěrem úřad uvedl, že neshledal důvody pro zastavení zjišťovacího řízení.

Kuvajtský developer plánuje stavbu rodinných domů nejen ve čtvrti Kvítkov, ale také v místní části Suché. Zahraniční investoři odkoupili v Modlanech celkem asi 300 parcel.