Cime 3 kvartal 2024

Kutná Hora letos zvýší nájemné v městských bytech o deset procent

Kutná Hora 26. ledna (ČTK) - Kutná Hora letos zvýší nájemné v městských bytech o deset procent. Rozhodli o tom městští radní. Ke zvýšení o inflaci radnice nepřistoupila, protože by to znamenalo skokové zdražení. Opatření se týká i nebytových prostor. Naopak v takzvaných bytech zvláštního určení, sloužících lidem v nepříznivé sociální nebo zdravotní situaci, zůstane nájemné v dosavadní výši, řekl dnes novinářům starosta Lukáš Seifert (ODS).

Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace podle Českého statistického úřadu 15,1 procenta, šlo o nejvyšší hodnotu od roku 1993. Přizpůsobit nájemné tak vysoké inflaci by podle Seiferta mohlo znamenat zvýšení nájemného až o 1700 korun na byt. "Proto rada zvolila kompromisní variantu deseti procent," dodal. Opatření podle něj začne platit, jakmile budou veškeré podklady administrativně vyřízeny.

Kromě sociálních bytů se zdražení netýká ani nájemních smluv uzavřených v loňském roce, jelikož ty už počítají s vyššími nájmy. Město má v majetku 406 bytů, z toho 56 je neobsazených. Ne všechny jsou ve stavu, kdy je možné je pronajímat. V bytech, které nejsou sociální, platí lidé podle Seiferta standardní částky odpovídající komerčnímu nájemnému.

Všechny prostředky, jež město na nájemném získá, investuje do obnovy bytového fondu. "Je otázka, do jaké míry je efektivní, když se investuje po jednotlivých bytech," dodal starosta. Podle něj je lepší zakázky sdružovat a opravovat více bytových jednotek najednou.