Cime 3 kvartal 2024

Kutná Hora hledá využití pro bývalou knihovnu v Husově ulici

Kutná Hora 18. listopadu (ČTK) - Kutná Hora hledá využití pro bývalou knihovnu v Husově ulici. Mohla by se tam nastěhovat část městského úřadu nebo by budovu mohla využívat základní umělecká škola či jiná organizace, řekl ČTK starosta Lukáš Seifert (ODS).

V Kutné Hoře začala od května sloužit čtenářům nová městská knihovna, která vznikla přestavbou bývalé školy v ulici Na Náměti. Přestěhovala se do ní knihovna z Husovy ulice a původní objekt nemá využití. Podle Seiferta by se to mělo napravit, protože město nyní plýtvá prostředky na správu prázdné budovy. Kdo by mohl volné prostory využívat, zatím nebylo rozhodnuto.

"Přemýšleli jsme o tom. Možností je určitá koncentrace městského úřadu do budovy, která byť k tomu není ideální, by byla vhodnější než řada v současnosti využívaných prostor. Stejně tak je k debatě spolupráce se základní uměleckou školou a dalšími organizacemi," uvedl starosta. Problémem jsou ale stavební dispozice budovy, hlavně vysoké stropy, kvůli nimž je provoz ekonomicky náročný.

Budování nové knihovny s kulturně vzdělávacím střediskem v ulici Na Náměti začalo předloni na jaře, náklady byly přes 180 milionů korun. Dřívější prostory v Husově ulici byly už nedostatečné, provoz tam skončil loni v prosinci. Projekt se ale zkomplikoval kvůli archeologickým nálezům. Záchranný výzkum odhalil osm metrů hlubokou středověkou studnu a jiné pozůstatky starší zástavby. To si vyžádalo další náklady.

Městu v minulosti také hrozilo, že na přestavbu nebude moci využít dotaci z EU. Podle původních podmínek stačilo, že dům leží v památkové zóně zapsané na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pravidla se ale změnila a bylo stanoveno, že památkou musí být přímo konkrétní dům, který se má opravovat. Tuto překážku se nakonec podařilo odstranit prohlášením bývalé školy kulturní památkou.