husqvarna

Kutná Hora chystá rekonstrukci funkcionalistické Zelenkovy vily

Kutná Hora (ČTK) - Kutná Hora chystá rekonstrukci funkcionalistické Zelenkovy vily, uvnitř má vzniknout zázemí pro pečovatelskou službu. Odhadované náklady jsou 25 milionů korun, město chce na projekt získat dotaci, řekl ČTK starosta Lukáš Seifert (ODS).

Radní schválili uzavření smlouvy se společností, která zpracuje žádost o podporu z Národního plánu obnovy. Podat by ji město mělo ještě tento měsíc nebo nejpozději květnu. Podle starosty může dotace pokrýt až 85 procent nákladů. Vila se má dočkat opravy do konce příštího roku nebo nejpozději do poloviny roku 2025.

"Dům je architektonicky hodnotný. Chtěli bychom tam udělat zázemí a prostor pro ambulantní a terénní pečovatelské služby," uvedl Seifert. Město chce u vily také vytvořit komunitní zahradu, kterou by využívali hlavně senioři ze sídlišť Hlouška a Šipší. "Aby měli nějaké bezpečné místo, kde trávit venku čas," dodal Seifert.

Bývalou továrníkovu vilu v Masarykově ulici obývali ve letech 1939 až 1942 manželé Leo a Gréta Reinigerovi. Dvoupodlažní budovu ve stylu funkcionalismu pro ně navrhl významný český architekt, scénograf a designér František Zelenka. Reinigerovi kvůli židovskému původu skončili v koncentračním táboře, z nějž se už nevrátili. Později byly v Zelenkově vile jesle nebo speciální školka pro postižené děti. Budova prošla řadou adaptací a přístaveb.

Suterén vily sloužil za původních majitelů jako technické zázemí s kotelnou, skladem uhlí, prádelnou, sušírnou a bytem domovníka. Ve zvýšeném přízemí byla kuchyň, jídelna, prostorná hala s přilehlou pracovnou a zimní zahradou. V domě byly i pokoje členů rodiny, vychovatelky, služebných a hostinský pokoj.