Cime 2 kvartál 2024

Kutná Hora chce postavit školku, kapacita současných zařízení nestačí

Kutná Hora 10. února (ČTK) - Kutná Hora chce vybudovat novou školku, kapacita současných zařízení už nestačí. V přeplněných třídách je až 28 dětí, přitom to má být maximálně 24. Od září může být v Kutné Hoře problém s umístěním dětí. Školky budou zřejmě brát jen tříleté a starší děti, které splňují zákonnou povinnost, a na řadu ostatních se nedostane, řekl ČTK starosta Lukáš Seifert (ODS).

Ve městě se loni otevřela školka v Trebišovské ulici pro 88 dětí. Už dříve se však hovořilo o tom, že bude potřeba dál zvyšovat kapacitu předškolních zařízení. Podle starosty je to nezbytné. "Dokončujeme přípravu záměru na vybudování nové mateřské školy," uvedl.

Nové zařízení má vzniknout ve Školní ulici, uvažuje se však i o dvou dalších místech. Po změně územního plánu bude možné školku vybudovat také v oblasti U Sokoláku nebo v areálu bývalé provozovny varhanářského podniku Organa. Nejpravděpodobnější variantou je však podle Seiferta Školní ulice.

"Byť má prostorové omezení a ta plocha zas není tak veliká na počet alespoň čtyř tříd, má to výhodu, že by v rámci budovy mohla vzniknout i společná školní jídelna pro novou mateřskou školu a pro Základní školu Kamenná stezka," dodal Seifert.

Situace v kutnohorských školkách se podle něj zhoršila i po příchodu uprchlíků z Ukrajiny, i bez ukrajinských dětí by však kapacity nebyly dostatečné. Ve dvacetitisícovém městě je nyní hlášeno 127 dětí z Ukrajiny do šesti let. U základních škol je podle starosty situace méně kritická, ale dlouhodobě je také neudržitelná.

Seifert poukázal i na to, že se v Kutné Hoře staví nové domy. V příštích měsících se mají nastěhovat obyvatelé do nových bytů v Benešově ulici. Podle starosty je potřeba zajistit nejen dostatek kapacit ve školách a školkách, ale i dostupnost služeb a ambulantní péče.