Komatsu potřebu bagr

Kupka:Rozklady na D1 u Přerova mohou být vyřešeny v říjnu,stavba možná letos

Kojetín (Přerovsko ) (ČTK) - Ministerstvo dopravy by o podaných rozkladech proti vydanému stavebnímu povolení na poslední úsek dálnice D1 na kraji Přerova mělo rozhodnout do konce října. Stavba dálničního úseku, který odvede hustou automobilovou dopravu z Přerova, by tak mohla být zahájena ještě letos. ČTK to dnes při návštěvě výcvikového střediska ministerstva dopravy pro stavbu provizorních mostů v Kojetíně na Přerovsku řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Úsek D1 na kraji Přerova je posledním, který chybí k tomu, aby byl dálniční tah z Prahy přes Brno do Ostravy a na polské hranice kompletní. Kvůli jeho neexistenci bývá průtah Přerovem už několik let ucpaný auty. Pro stavbu poslední části D1 mezi Přerovem a Říkovicemi loni na podzim skončila platnost výjimky z posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvané EIA. Ministerstvo dopravy v tomto termínu vydalo zatím nepravomocné stavební povolení, obdrželo ale sedm rozkladů.

Projednání rozkladů zabralo několik měsíců a nyní se chýlí ke konci. "V tuto chvíli už čekáme na poslední závazné stanovisko a jeho posouzení. Máme k dispozici už i vyjádření ministerstva pro místní rozvoj. Budeme následně obesílat všechny účastníky řízení a já pevně doufám, že se podaří celý ten přezkum, to posouzení, uzavřít na konci října tak, abychom za ideálních podmínek mohli ještě v letošním roce začít stavět," uvedl Kupka.

Dálnice D1 zatím končí na okraji Přerova, navazující poslední úsek do Říkovic má vyřešit dlouhodobě špatnou dopravní situaci ve městě. Příprava jeho stavby pokračuje, provázejí ji ale odvolání a žaloby. Krajský soud v Ostravě v červenci už podruhé zamítl žalobu proti olomouckému krajskému úřadu ohledně změny územního rozhodnutí pro tento úsek dálnice. Na soud se obrátila organizace Děti Země a dva další spolky, které proti stavbě protestují. Díky rozhodnutí soudu může pokračovat stavební řízení na tuto dopravní stavbu.

Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Máta je pro stavbu D1 u Přerova vykoupeno už zhruba 93 procent pozemků. V několika případech začal proces vyvlastnění. Někteří vlastníci se ale už s ŘSD dohodli a pozemky prodají. Znám už je i zhotovitel stavby, zakázku získalo sdružení Strabag, Doprastav a IDS. Smlouvu ŘSD podepíše po nabytí právní moci stavebního povolení.