Komatsu potřebu bagr

Kupka: Transformace ŘSD zvýší tlak na jeho efektivitu, zrychlí stavby

Praha (ČTK) - Transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se od nového roku přeměnilo ze státní příspěvkové organizace ve státní podnik, zvýší tlak na efektivitu práce a hospodárnější využívání peněz. To by následně mělo zrychlit přípravu dálničních a silničních staveb a zkvalitnit jejich údržbu. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Samotné ŘSD si od změny slibuje zejména lepší pozici na trhu práce při získávání klíčových expertů.

Motoristé podle Kupky přeměnu poznají zejména v kvalitě dálniční a silniční sítě a v její údržbě. Nová forma uspořádání ŘSD podle něj vytvoří citelný tlak na zvyšování kvality. Smlouvy o údržbě budou nově koncipovány na tři roky s jasně stanovenými standardy práce. "Platba bude navázána na dodržování požadované kvality. V případě nedodržování bude možnost udělování sankcí," řekl ministr.

Kupka dále věří, že změna rovněž zrychlí přípravu - a tím i výstavbu staveb. "Budou přesně určeny milníky, které bude muset ŘSD plnit. Půjde například o termíny, v nichž bude muset odevzdat příslušné dokumenty pro stavební povolení," uvedl. Dalším pozitivem by pak podle ministra mělo být efektivnější řízení podniku a hospodárnější využívání peněz. Ministerstvo dopravy bude podle Kupky každé tři roky vyhodnocovat, jak se podniku daří zvyšovat kvalitu tuzemské dálniční a silniční sítě.

Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla byla dosavadní forma organizace nešťastná a často komplikovala práce silničářů. Přeměna na státní podnik podle něj ŘSD umožní snadnější získávání a udržení vlastních odborníků na klíčových pozicích. Jsou to například dopravní a hlavní inženýři, specialisté na kyberbezpečnost, právníci, správci staveb a další experti třeba pro technický dozor a specializované činnosti. V minulosti organizace podle Mátla o tyto odborníky vzhledem k omezenému postavení na trhu práce často přicházela.

Mátl dále upozornil na nový systém financování. Rozpočet totiž bude nové sestavován na tři roky. Podle šéfa ŘSD tak odpadnou situace, kdy se organizace snažila urychlovat některé stavby, přestože to nebylo například kvůli klimatickým podmínkám vhodné. Nyní tak bude možné převádění peněz do dalších let.

Kupka dnes také připomněl aktuální stav přípravy a výstavby dálnic a silnic v Česku. V současné době je podle něj rozestavěno 267 kilometrů silnic a dálnic, přičemž letos by mělo být zahájeno dalších 170 kilometrů. V roce 2024 by mělo být otevřeno rekordních 118 kilometrů nových dálnic, loni to bylo kolem 15 kilometrů.

Stát je dlouhodobě kritizován za pomalou výstavu dálnic a silnic. Problematická je především příprava projektů, kdy se stát musí vypořádat s námitkami účastníků řízení a ochranářů a také řešit zdlouhavá majetkoprávní vypořádání. Zatímco v Česku příprava v předchozích letech trvala často až 13 let, například v Německu je to v průměru kolem sedmi let. Podle vlády by přípravu měly zrychlit některé už schválené legislativní změny, jako je například novela zákona pro urychlení výstavby dopravní infrastruktury.

ŘSD vzniklo jako státní příspěvková organizace v roce 1967. Na starost má dálnice a silnice první třídy, zabezpečení správy, údržby a opravy a také jejich výstavbu a modernizaci. Státní podniky slouží k zajištění činností důležitých pro stát, umožňují samostatnou obchodní činnost, ale zároveň ponechávají velké pravomoce zakladateli, v tomto případě ministerstvu dopravy. Podobným způsobem vznikla a je řízena i Správa železnic (SŽ).