husqvarna

Kupka: Česko by příští rok mohlo získat z EU na dopravu o devět miliard víc

Praha (ČTK) - Česko by mohlo v příštím roce získat na dopravní stavby z evropských peněz až o devět miliard korun navíc proti letošku. Na dnešním setkání lídrů českého stavebnictví v Praze to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Letos fond dopravy ve svém rozpočtu počítá s příjmy z evropských fondů v objemu 27,6 miliardy korun.

Celková částka, kterou stát příští rok vynaloží na investice do dopravní sítě, bude podle Kupky výsledkem jednání o státním rozpočtu během následujících dvou až tří měsíců. "Letos investujeme do dopravní infrastruktury rekordní částku a chceme udržet to investiční tempo v dalších letech. Jakou konkrétně to bude mít podobu, ještě dohodnuto není," řekl Kupka. Státní fond dopravní infrastruktury letos hospodaří s rozpočtem rekordních 150,9 miliardy Kč.

Ministerstvo chce ještě letos představit výhled klíčových investic pro dalších deset let. V současnosti je rozestavěno přes 290 kilometrů dálnic a silnic první třídy a v příštím roce se má otevřít přes 100 kilometrů. Celá síť by měla být dokončena do deseti let.

Ještě letos ministr ponese na vládu návrh na rozšíření financování formou PPP projektů. Již nyní chystá dokončení 30 kilometrů dálnice D35 před Mohelnicí nebo novou trať z centra Prahy na Letiště Václava Havla a do Kladna. PPP financování, které využívá soukromý kapitál, chce rozšířit například na vysokorychlostní tratě pro obě moravské brány.