Cime 3 kvartal 2024

Krumlov chce, aby v nové čtvrti až pro 3500 lidí bylo hodně nájemních bytů

Český Krumlov 21. dubna (ČTK) - Český Krumlov chce, aby v nové městské čtvrti Nový Dvůr bylo hodně nájemních bytů. Čtvrť by měla vzniknout v bývalých kasárnách Vyšný a domov by v ní mělo podle architektonické studie najít až 3500 lidí. Zastavitelná plocha je 60.000 metrů čtverečních. Studie, kterou dnes radnice představila občanům, počítá až s 1200 byty. Nová čtvrť by se mohla začít stavět příští rok, hotová je i studie domova pro seniory se 100 až 120 lůžky. Stavět by se v areálu mělo 15 až 20 let, řekl dnes ČTK místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Architektonickou studii zpracoval Ateliér 8000. V květnu ji projednají zastupitelé. Starší odhad nákladů na všechny stavby byl čtyři miliardy Kč. Na ploše 24 hektarů by mohly být bytové domy, dům pro seniory, školka, restaurace i další služby.

"Český Krumlov přišel v posledních dvaceti letech zhruba o deset procent obyvatel a jedním z problémů je nedostatečná nabídka bydlení. Bývalá kasárna jsou ideálním místem, je to 24 hektarů plochy, kde může bydlet až 2500 lidí v horizontu dalších patnácti, dvaceti let," řekl místostarosta. Studie oproti tomu počítá až se 3500 lidmi. Architekt Martin Krupauer z Ateliéru 8000 řekl, že město bude muset aktualizovat energetickou koncepci, připravit etapy, jak se bude stavět, nebo schválit nový územní plán.

Do kina přišlo na debatu několik desítek lidí. Zajímalo je, zda budou byty dostupné pro mladé rodiny a krumlovské obyvatele. Areál patří městu. "Můžeme si 'diktovat' podmínky. Potřebujeme bydlení nájemního charakteru, družstevní nebo jiné, které stáhne cenu (za byty) dolů. Byli bychom velmi rádi, aby zde vznikla velká porce nájemního bydlení," reagoval Hermann. Další obyvatelé se ptali na ekologické zátěže místa či jak se čtvrť napojí na hlavní tah I/39.

Studií končí čtyřleté přípravné práce."Dokončení územní studie je zlomovým bodem přestavby kasáren na novou městskou čtvrť. Nyní nám již nic nebrání nabídnout lokalitu investorům a zjistit jejich zájem o vlastní výstavbu," uvedl Hermann. Město má také od společnosti Frank Bold Advokáti manuál, jak jmá ednat s investory a developery. Dokončená je rovněž studie na vznik domova pro seniory. Hotový je i návrh nové bytové politiky města. Teplem by čtvrť zásoboval nový centrální zdroj, velké energetické firmy mají o budoucí zakázku zájem, řekl ČTK Hermann.

Nové byty se již teď staví v bývalém areálu českokrumlovské Jitony. Developerská společnost SVV real tam buduje bytový komplex s názvem Krumlovský vltavín, podle návrhu Ateliéru 8000. Zahrne 193 apartmánů a bytů. První fáze by měla skončit v druhé polovině roku 2023, kdy firmy dokončí šestipodlažní apartmánový dům. "Tam může být spousta bytů, které budou mít investiční charakter," reagoval na jeden z dotazů v diskusi Hermann.

Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, má letos rozpočet s příjmy 445,7 milionu, výdaji 537,9 milionu a schodkem 92,2 milionu Kč. Schodek bude krýt z peněz, jež ušetřil loni, a z úvěrů. Investuje přes 160 milionů korun, jednou z hlavních akcí bude oprava hřbitova.