husqvarna

Kroměřížská radnice získala dotaci téměř sedm milionů korun na chodníky

Kroměříž (ČTK) - Téměř sedm milionů korun obdrží kroměřížská radnice jako dotaci z evropských fondů na stavbu chodníků, které mají přispět ke zvýšení bezpečnost chodců. Z dotačních peněz již byl ve městě postaven přechod pro chodce a přilehlý chodník ve Velehradské ulici od prodejny Tesco ke hřbitovu. Díky dotacím Kroměříž postaví i nové chodníky v Obvodové a Lutopecké ulici, uvedl v dnešní radniční tiskové zprávě starosta Tomáš Opatrný (ANO).

"Minimálně po dobu dlouhých osmi let nepřitekly do Kroměříže žádné dotační peníze na vybudování či rekonstrukce chodníků. Snažíme se to změnit a dotace čerpat," uvedl starosta.

Celkové náklady na vybudování přechodu a chodníku ve Velehradské ulici a nových chodníků v Obvodové a Lutopecké ulici zástupci města odhadují přibližně na 9,2 milionu korun. Dotace činí zhruba 6,8 milionu korun, zbytek uhradí město ze svého rozpočtu. "U všech záměrů je kromě bezpečnosti cílem také vyšší komfort pro občany, kteří uvedenými lokalitami, kde chyběl přechod pro chodce nebo chodník, stejně procházeli. A ohrožovala je kolemjedoucí vozidla," uvedl místostarosta Karel Holík (SOCDEM).

Nový přechod pro chodce ve Velehradské ulici město dokončilo začátkem září. "Podařilo se tak vyřešit letitý problém s přecházením frekventované komunikace, kde chodcům hrozilo permanentní nebezpečí od projíždějících vozidel. Město vybudovalo nový vstup do areálu hřbitova a nové chodníky, které přechod pro chodce propojily se stávajícími chodníky v ulici Velehradská i na hřbitově. Přechod pro chodce odděluje od projíždějících aut ochranný ostrůvek," uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Na další dvě stavby město hledá zhotovitele, rada již schválila vyhlášení veřejných zakázek. V Obvodové ulici stavbaři vybudují společnou stezku pro chodce a cyklisty od plaveckého bazénu podél fotbalového stadionu až ke křížení Moravské a Kotojedské ulice. "Momentálně je tam v trávě vychozený chodníček, který používá spousta lidí," uvedl vedoucí radničního odboru investic Libor Pecháček. V Lutopecké ulici město podle něho plánuje nový přechod, chodník a zastávku městské hromadné dopravy, a to v úseku mezi bytovými domy a klášterem.

Celkové předpokládané náklady na obě akce se blíží osmi milionům korun. "Termín realizace bude záležet na dohodě s firmami, které uspějí ve výběrovém řízení, a také na klimatických podmínkách," doplnil Pecháček. Stavební práce by mohly začít ještě letos na podzim, případně na jaře příštího roku.