Komatsu potřebu bagr

Kroměříži se podařilo snížit dluhy na nájemném v městských bytech

 

Kroměříž 30. července (ČTK) - Dluhy na nájemném v městských bytech v Kroměříži za první polovinu letošního roku klesly o více než 450.000 korun. Od konce loňského roku se asi o dvě desítky snížil také počet dlužníků. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Město vůči neplatičům uplatňuje žaloby k soudu i hrozby vyklizení bytu.

Městské byty má ve výpůjčce městem vlastněná společnost Kroměřížské technické služby (KTS). Dluhy k 31. prosinci loňského roku činily podle Vondráška téměř 3,5 milionu korun, na konci letošního června už jen asi 3,04 milionu korun. Dlužníků bylo na konci loňského roku 119, v polovině letošního roku rovných 100. "V městských bytech jich ale z tohoto počtu bydlelo jen 67," uvedla právnička KTS Kristýna Juříková.

Na konci minulého roku mělo město u tří největších dlužníků pohledávky zhruba 230.000, 195.000 a 180.000 korun. K polovině letošního roku jsou "rekordmany" lidé, kteří dluží asi 190.000, 180.000 a 175.000 korun. "Jedna dlužnice snížila své závazky o více než 170.000 korun. Dluh již řešil soud, byla zahájena exekuce a dlužnice poté začala plnit. Největší dlužník letos snížil dluh téměř o 40.000 korun, a to pod hrozbou exekuce na vyklizení," uvedla Juříková.

KTS jen letos podala pět žalob na zaplacení dlužné částky, z toho dvě již soud pravomocně rozhodl a u dlužníků začaly exekuce. U soudu je také osm letošních žalob na vyklizení bytu. "O některých již soudy rozhodly. Očekáváme, že rozsudky budou pravomocné během léta. Pokud pak dlužníci byt nevyklidí dobrovolně, budeme podávat návrh na exekuci," uvedla právnička.

Podle místostarosty Karla Holíka (ČSSD) se obecně platební morálka uživatelů městských bytů v posledních měsících zlepšila. "Někteří začali platit pod hrozbou možného vyklizení bytu, další dlužníci sami požádali o splátkový kalendář, aby se vyhnuli výzvě k zaplacení dluhu a vyklizení bytu. Budeme nadále v těchto krocích pokračovat. Neplatiče tolerovat nelze," uvedl Holík.

Kroměříž vlastní 510 bytů. Většina z nich, 422, je v takzvaných domech zvláštního určení pro soběstačné seniory a zdravotně postižené. Další byty jsou určené pro příjmově vymezené skupiny obyvatel, zbylé jsou vedeny jako městské byty. Do tohoto fondu nejsou započítány byty v domovech pro seniory, o které se stará příspěvková organizace města Sociální služby města Kroměříže.