Cime 2 kvartál 2024

Kroměříž získá pozemky na koupališti, hasiči místo na stanici v Lutopecké ulici

Kroměříž (ČTK) - Kroměříž získá od státu pozemky v areálu koupaliště Bajda, pod budovou C městského úřadu a dále parkoviště a přilehlé plochy na Husově náměstí. Výměnou město převede Hasičskému záchrannému sboru Zlínského kraje části dvou pozemků v Lutopecké ulici, na kterých profesionální hasiči plánují stavbu nové stanice. Novinářům to dnes řekl starosta Tomáš Opatrný (ANO).

Město získá pozemky o výměře téměř 16.000 metrů čtverečních, státu převede pozemky o celkové výměře zhruba 15.000 metrů čtverečních. Směnu pozemků považuje starosta za oboustranně výhodnou. "Pozemky pod Bajdou i pod městskou budovou totiž potřebujeme, nehledě na to, že za jejich pronájem každoročně státu hradíme zhruba 450.000 korun," uvedl Opatrný.

Město navíc vychází vstříc hasičům, kteří chtějí zastaralou stanici v ulici Oskol nahradit novou. "Je již zastaralá, nevyhovující, malá, bez moderního zázemí, které se stává standardem u budovaných hasičských stanic. Proto se poohlíží po novém umístění, nicméně v rámci Kroměříže se jim nedařilo dlouhodobě naleznout jinou vhodnou plochu, než je právě tady ta jediná plocha v Lutopecké ulici," řekl starosta.

Pozemky v Lutopecké ulici jsou však největší ucelenou plochou v majetku města umožňující bytovou výstavbu. Opoziční zastupitel Petr Komínek (za Jaroslav Němec – Nezávislí) proto směnu kritizoval. V Lutopecké ulici podle něj mohly být postaveny bytové domy, které by do města přilákaly nové obyvatele. Pozemky, které město získá, jsou naopak zastavěné a nelze je tedy podle něj dále rozvíjet. "Je to nehoráznost pro budoucnost města," řekl ke směně Komínek.

Starosta však argumentoval tím, že pozemky v Lutopecké ulici neměly za posledních 20 let žádné využití. "Držíme si je neustále jako určitou rezervu do budoucna, ale není, ani neexistovala v minulosti, žádná dlouhodobá vize, co konkrétně by zde mělo vzniknout. I po směně pozemků z tohoto areálu zůstanou městu zhruba dvě třetiny výměry plochy," řekl Opatrný.

Získání pozemků pod budovou úřadu, parkoviště v Husově ulici a pozemků na koupališti má podle vedení města pro Kroměříž strategický význam. "O pozemky na Bajdě jsme stát žádali již dříve. Naším záměrem bylo areál scelit a v budoucnu ho zvelebit tak, aby na Bajdu Kroměřížané opět rádi chodili. Nyní, když pozemky budou patřit městu, se nám otevírají možnosti k vylepšení koupaliště. Rádi bychom na něj například doplnili atrakce pro děti," doplnil starosta.

Pozemky v areálu koupaliště byly zatíženy církevními restitucemi. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) čelil žalobě na určení vlastnictví ze strany Arcibiskupství olomouckého. Soud předloni rozhodl o tom, že pozemky zůstaly ve vlastnictví státu. Město následně požádalo ÚZSVM o jejich úplatný převod. O převod zdarma žádat nechtělo, neboť by bylo v takovém případě omezeno v možnostech, jak s pozemky nakládat, což by mohlo komplikovat žádosti o dotace a znemožnilo by to vybírání vstupného na koupaliště.