husqvarna

Kroměříž prodá další pozemky za sídlištěm Zachar, chystá se tam výstavba domů

Kroměříž 21. dubna (ČTK) – Kroměříž prodá společnosti Hanácká pole další čtyři pozemky za sídlištěm Zachar o celkové rozloze 9377 metrů čtverečních. Firma na nich v budoucnu plánuje výstavbu obytných domů. Na základě zpracovaného znaleckého posudku město za metr čtvereční získá 1200 korun, v součtu tedy od kupce dostane přes 11,25 milionu korun. Prodej pozemků dnes schválilo kroměřížské zastupitelstvo, pro bylo 19 z 23 přítomných zastupitelů.

Pozemky, na nichž chce soukromý investor stavět, jsou nyní ornou půdou. V územním plánu jsou ale vedeny jako plochy určené pro výstavbu rodinných a bytových domů. "Pozemky má v nájmu Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž," řekl místostarosta Karel Holík (ČSSD).

Podle místostarosty Vratislava Krejčíře (Piráti) se výstavba v Kroměříži musí podporovat, pokud v ní radnice chce lidi udržet. Město se dlouhodobě potýká s nedostatkem vhodných stavebních pozemků. "Není kde stavět," řekl Krejčíř. Lidé proto podle něj odcházejí do obcí a měst mimo Kroměříž a stavějí si domy tam.

V říjnu 2019 zastupitelé schválili prodej pozemku za sídlištěm Zachar o rozloze 6838 metrů čtverečních, Hanácká pole za něj zaplatila městu téměř 6,84 milionu korun. Zastupitelstvo tehdy schválilo také plánovací smlouvu, která investora zavazuje k vybudování komunikací, chodníků, dešťové kanalizace, retenční nádrže, veřejného osvětlení a terénním a sadovým úpravám. Společnost by následně vše měla na základě smlouvy převést do majetku města.

Z územní studie schválené v roce 2016 vyplývá, že by soukromý investor mohl na pozemcích západně od sídliště Zachar postavit v několika etapách přes 200 rodinných domů a další bytové domy s desítkami bytů. Studie počítá i s občanskou vybaveností v podobě obchodů, zdravotnických, kulturních a sportovních zařízení. "Záměrem investora je tu lokalitu co nejrychleji zastavět a osídlit. Lokalitu chceme realizovat pro město a jeho obyvatele," řekl dnes jednatel firmy Hanácká pole David Zapletal.

Se záměrem dlouhodobě nesouhlasí opoziční zastupitel Richard Kreml (Zelení, zvolen za Zdravé Kroměřížsko), který dnes jako jediný hlasoval proti prodeji pozemků. "Já tvrdím, že Hanácká pole nebudou pro obyvatele Kroměříže," uvedl Kreml. Odhaduje, že drtivá většina lidí na domy v tomto místě nebude mít. Argumentoval také tím, že město v budoucnu bude potřebovat pozemky pro vlastní výstavbu, například bytových domů v moderním střihu.

Výstavba za sídlištěm Zachar už podle Václava Brabce ze společnosti Hanácká pole částečně začala. "Stavební povolení na první etapu je vyřízené. Na 60.000 metrech (čtverečních) už se staví. Jen na těch 60.000 metrech zaplatíme za zasíťování 70 milionů korun," řekl Brabec. Do celé lokality podle něj společnost Hanácká pole dosud včetně sítí investovala 120 milionů korun a chce ji dále rozvíjet. Potřebné pozemky se investor snaží získat nejen od města, ale i od jiných majitelů.