husqvarna

Kroměříž připravuje stavbu sportovní haly, studii minulého vedení nevyužije

Kroměříž 10. února (ČTK) - Kroměřížská radnice připravuje stavby nové víceúčelové sportovní haly na míčové sporty. Radní schválili investiční záměr a zadali společnosti atelier-r z Olomouce, aby zpracovala architektonickou studii haly. Studii, kterou si nechalo zpracovat minulé vedení města, považuje současné za nevyužitelnou. Hlavními problémy bylo uživatelsky nevhodné řešení haly a také její vysoká cena, řekl dnes novinářům starosta Tomáš Opatrný (ANO). Sportovní hala pro míčové sporty ve městě dlouhodobě schází.

Studie přijde na 1,7 milionu korun včetně DPH. Město ji zadalo napřímo bez výběrového řízení, což kritizoval opoziční zastupitel a místostarosta města v minulém volebním období Vratislav Krejčíř (Piráti). "Výběrové řízení mohlo být a mohli jsme jako město ušetřit," řekl Krejčíř. Podle Opatrného města takto postupovalo proto, aby přípravu stavby urychlilo.

Studie připravovaná minulým vedením města počítala se stavbou haly s kulatým půdorysem. "Jako problematické se jevily prosklené stěny, kvůli kterým by sportovci byli při hře oslňováni. Nevhodně byly řešené i vstupy a tribuny. Hala byla navíc prostorově velmi naddimenzovaná, což by stavbu prodražilo zhruba o 150 milionů korun," uvedl Opatrný. Dříve připravená studie počítala s obestavěním 40.000 metrů krychlových, hala chystaná novým vedením bude mít limit do 27.000 metrů krychlových.

Půdorys haly by měl být obdélníkový. "Je to vhodnější řešení pro využití prostoru. V oválné hale bez rohů zůstává spoustu nevyužitého místa," uvedl vedoucí radničního odboru investic Libor Pecháček. Hala bude určena pro volejbal, basketbal, nohejbal, florbal, sálovou kopanou, házenou, stolní tenis, badminton, futsal, ale i pro gymnastiku a taneční sporty.

Hala by měla stát jižně od plaveckého bazénu v Obvodové ulici, tedy i v blízkosti fotbalového stadionu. "Je velmi vhodné koncentrovat jednotlivé sportovní aktivity do jednoho území. Přesné umístění haly bude součástí studie," řekl architekt společnosti atelier-r Miroslav Pospíšil. Firma podle něj navrhla v minulosti několik podobně zaměřených hal.

Kroměříž se při přípravě sportovní haly inspirovala halou v Prostějově, kterou taktéž navrhl atelier-r. Postavena byla před několika lety za pomoci dotace. "To je i naše snaha. Bavíme se o investici vyšší než 300 milionů korun. Budeme sledovat dotační možnosti od státní Národní sportovní agentury i od Zlínského kraje," řekl Opatrný. Hala v Kroměříži by podle něj mohla být postavena v letech 2025 či 2026.

Sportovní hala s rozměrem hřiště 40krát na 20 metrů vhodná na házenou, florbal a další sporty v Kroměříži citelně chybí. Kromě sportovních oddílů by ji měly využívat také školy. Hlediště bude mít podle starosty kapacitu minimálně 300 diváků. Halové sporty lze na soutěžní úrovni provozovat pouze v letité sportovní hale v Kotojedské ulici, která je však vytížená zejména basketbalem a na další sporty prostor nezbývá.