Komatsu potřebu bagr

Kroměříž plánuje upravit a otevřít veřejnosti dvůr u komplexu kanovnických domů

Kroměříž 23. září (ČTK) - Kroměřížská radnice plánuje upravit a otevřít veřejnosti dvůr u komplexu kanovnických domů v Jánské ulici v centru města. Nyní si jej pronajímá Zlínským krajem zřizovaná Základní umělecká škola Kroměříž. Město počítá se sadovými úpravami, novými vodními prvky i zelení, zpevněnými plochami a instalací zahradního mobiliáře. Po dokončení by prostor měl sloužit veřejnosti k pořádání výstav, svatebních obřadů či hudebních vystoupení, uvedla v dnešní tiskové zprávě místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).

K akci nazvané Gallery Park je už hotová projektová dokumentace, kterou schválili radní. Následovat bude vypsání veřejné zakázky a samotná stavba, jejíž termín však nyní ještě není jasný. "Finanční náklady jsou přibližně stanoveny na osm milionů korun," uvedla vedoucí radniční odboru regionálního rozvoje Simona Prečanová.

Podle autora úprav Sebastiana Lodera je mobiliář navržený tak, aby se dal měnit podle využití prostoru. "Jiné bude například rozmístění laviček či hlediště pro koncert a jiné pro svatební obřad. Zvolené řešení je podle mého názoru jednoduché, ale funkční a hezké," doplnila Hebnarová. Počítá se také se zakomponováním znaku města v různých prvcích parku, s opravou ohradní zdi a s rekonstrukcí sociálního zázemí, které bude možné využívat jako veřejné WC.

Chystané úpravy dvora navazují na opravy komplexu kanovnických domů. Předloni a loni nechalo město ve všech pěti památkově chráněných domech opravit sklepy. "Otlučením omítek a větráním se postupně snížila vlhkost stávajících konstrukcí, která v minulých letech pronikala do nadzemních podlaží. Letos radnice postupně repasovala všechna okna a vstupní dveře objektů, které patří městu a jsou součástí jeho památkové rezervace," uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Soubor domů v Jánské ulici s čísly popisnými 27 až 31 náleží k nejhodnotnějším architektonickým celkům Kroměříže. Vybudovány byly na popud biskupa Karla z Lichtenštejna-Kastelkornu architektem Pietrem Giovannim Tencallou na přelomu 17. a 18. století, a to na místě drobných řemeslnických domků, starších měšťanských domů a staré obecní šatlavy. Ve druhé polovině 20. století byly jednotlivé domy vzájemně propojeny, stavbaři vybudovali dvorní přístavbu a nainstalovali výtah a střešní okna. Vyměnili tehdy také dveře a okna a odstranili původní dlažbu.