Komatsu potřebuju Bagr

Kroměříž dokončuje startovací byty pro mladé, zájemci se už mohou hlásit

Kroměříž (ČTK) - Kroměřížská radnice dokončuje přestavbu někdejšího sídla vojenské správy v Havlíčkově ulici na byty. Radní rozhodli, že byty budou sloužit jako startovací, to znamená pro mladé lidi ve věku od 18 do 35 let. Zájemci se už mohou hlásit, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Vondrášek. Vedení města se podle starosty Tomáše Opatrného (ANO) snaží pomoct mladým lidem, kteří zakládají rodiny a nemají dost peněz na pořízení vlastního bydlení.

Žádosti o startovací byty lze již nyní podávat v pracovní dny na podatelně Městského úřadu Kroměříž. Lidé je mohou také poslat datovou schránkou bg2bfur nebo v úřední hodiny, tedy v pondělí a středu, přinést na odbor sociálních věcí a zdravotnictví k rukám Vratislava Snídala, který má příjem žádostí na starosti a poskytuje podrobnější informace.

V domě bývalé vojenské správy bude k dispozici 18 bytů 1+kk a sedm bytů 2+kk. Žadatel musí podle místostarosty Pavla Motyčky (KDU-ČSL) splnit podmínky pro přidělování startovacích bytů. "Kromě výše zmíněného věku to bude například vymezený měsíční příjem, fakt, že žadatel nevlastní nemovitost určenou k bydlení, není dlužníkem města a není ani v insolvenčním nebo exekučním řízení. Byty velikosti 2+kk pak jsou výhradně určeny žadatelům, kteří mají ve své péči alespoň jedno nezletilé dítě," uvedl Motyčka. Pokud bude mít o byty zájem více žadatelů, kteří splní všechny podmínky, rozhodne mezi nimi los.

Nájemní smlouva se bude uzavírat na jeden rok s možností dvojnásobného prodloužení, tedy v součtu nejdéle na tři roky. Výše nájemného bude v prvním roce užívání bytu činit 150 korun za metr čtvereční měsíčně, ve druhém roce 200 korun za metr čtvereční a ve třetím 250 korun za metr čtvereční. "Cílem je usnadnit mladým lidem vstup do samostatného života, ale také je motivovat k tomu, aby, jakmile budou moci, si sháněli vlastní bydlení. Nejedná se tedy o sociální byty," uvedl Motyčka. Kompletní podmínky pro přidělování bytů jsou k nahlédnutí na webu města.

V rekonstruovaném domě jsou ještě čtyři větší byty 3+kk, které si město podle starosty ponechá pro vlastní potřeby. "Jednou z možností je využít tyto bytové jednotky pro zajištění služeb, které ve městě chybějí, například je nabídnout lékařům," doplnil Opatrný.

V přízemí objektu bude sídlit městská policie, která se do Havlíčkovy ulice přestěhuje z Velkého náměstí. Stavbaři začali budovu bývalé vojenské správy přestavovat v srpnu 2021, hotovo by mělo být letos v červnu. Náklady se pohybují kolem 130 milionů korun. Jedná se tedy o jednu z největších investic radnice za poslední léta. Město má na akci přislíbené dotace od Zlínského kraje a z evropských fondů dohromady za zhruba 38 milionů korun.