Komatsu potřebuju Bagr

Kroměříž dokončila demolici zbylých domů v dříve problematické lokalitě Račín

Kroměříž 30. listopadu (ČTK) - Kroměřížská radnice dokončila demolici posledních tří obytných domů v dříve problematické lokalitě Račín. Práce na jejich odstranění začaly v létě, náklady činily zhruba jeden milion korun. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Podle starosty Jaroslava Němce (Nezávislí) se zbouráním domů podařilo vyřešit letitý problém. "Nepřizpůsobiví obyvatelé Račína obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou své sousedy i široké okolí. Věřím, že se nyní životní podmínky lidí žijících okolo Račína významně zlepšily," uvedl Němec.

Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů na Račíně nebylo v minulosti podle zástupců radnice ideální. "V lokalitě žily desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu," uvedl Vondrášek.

Platící nájemníky, podle mluvčího šlo asi o tři rodiny, radnice přestěhovala jinam. Případy neplatičů se zabývaly soudy, město přistoupilo také k vyklizení bytu s pomocí exekutora. "Dali jsme tím jasný signál i neplatičům v jiných městských bytech, že takové chování tolerovat nebudeme," uvedl místostarosta Karel Holík (ČSSD).

Demolice prvních objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později najatá firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve lidé obývali nelegálně. "Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám," uvedl Vondrášek. V letos dokončené závěrečné etapě zbourala společnost Morkus Morava poslední tři obytné domy.

Město bude nyní rozhodovat o budoucím využití oblasti. Jednou z možností je podle zástupců radnice prodej pozemků pro individuální bydlení.