Komatsu potřebu bagr

Kroměříž chce investovat do rekonstrukce budovy kina odhadem 35 milionů korun

Kroměříž 10. září (ČTK) - Kroměříž chce v příštích letech investovat do rekonstrukce budovy kina Nadsklepí odhadem 35 milionů korun. Město bude usilovat o zisk evropských dotací. Plánuje opravy sklepů, střechy ale i prostoru kolem budovy, která se nachází v širším centru města. Novinářům to dnes řekla místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).

Radnice si nechala zpracovat investiční záměr, který se rekonstrukce kina týká. "Projektant rozdělil investiční záměr do několika hlavních oblastí. Začínáme sklepy, to je odvlhčení sklepů. To souvisí samozřejmě s opravou kanalizace, potom se posouváme ke statice, krovy, ale i zdi. Pak jdeme na střechu, trámy střešní. No a samozřejmě nás zlobí i dřevomorka, takže mykologické věci. Pak už jenom předprostor, který je opravdu zajímavý, kouzelný, protože kino je obklopeno hradbami, které by se mohly otevřít pro veřejnost," řekla Hebnarová.

Loni se uvnitř budovy uskutečnilo několik průzkumů, které zmapovaly aktuální situaci objektu. Jejich výsledky byly podkladem pro zpracování záměru. "Cílem investičního záměru je zpracování pokladu pro vypracování dalších stupňů projektové dokumentace pro stavební povolení na rekonstrukcí objektu Nadsklepí. Postupná realizace prací bude prováděna postupně dle finančních možností města," řekla Jana Gregorová z radničního odboru regionálního rozvoje.

Budova Nadsklepí je podle Hebnarové významnou architektonickou a kulturní památkou. "Pro místní občany i návštěvníky města je nejen jednou z dominant města, ale také místem, kam jsou zvyklí chodit za zážitky, zábavou a poučením. Špatnému stavu objektu je třeba věnovat náležitou pozornost a pracovat na jeho zlepšení," uvedla místostarostka.

Stavbaři už odstranili ve sklepních prostorách Nadsklepí omítky stěn, stropních konstrukcí a kleneb, aby tak spolu s provětráním prostor byla eliminována nežádoucí vlhkost, která měla negativní vliv na stav celé budovy, protože vzlínala do horních pater. Sklepy kina by v budoucnu město rádo otevřelo veřejnosti. Podle Hebnarové by v nich mohly najít zázemí například galerie, kavárna nebo klub.

Budova Nadsklepí byla postavena v letech 1868 až 1870 nad sklepy s lednicemi právovárečných měšťanů v hradebním příkopě. Původně zde byla restaurace, velký sál ale od počátku sloužil k pořádání koncertů, divadelních představení a bálů. Od roku 1968 slouží Nadsklepí jako kino. V roce 2011 město opravilo jeho vnitřní prostory a vybudovalo víceúčelový sál vhodný pro koncerty akustické hudby, promítání filmů, další koncertní aktivity i vzdělávací a společenské akce. Projekční technologie kina byla digitalizována, včetně možnosti projekcí ve 3D a přímých přenosů. Upravený je i vestibul, zázemí a příslušenství.