Komatsu potřebuju Bagr

Krnov plánuje investice do oprav bytů ve výši 21 mil. Kč, více než loni

Krnov (Bruntálsko) 1. února (ČTK) - Krnovská radnice letos plánuje investice do oprav svých bytů ve výši 21 milionů korun. Bude to o 7,5 milionu více, než za opravy město utratilo loni. Město Krnov vlastní více než 1500 bytů. Letos město zvýšilo nájemné ve svých bytech. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová.

"Do oprav bytů jsme v minulém roce investovali 13,4 milionu korun. Nešlo jen o opravy a celkové rekonstrukce uvolněných bytů, ale také o veškeré opravy bytů již obsazených," uvedl Jan Šrubař z odboru investic a správy majetku. Padesát neobsazených bytů se v roce 2021 podařilo městu zrekonstruovat a nabídnout k pronájmu.

V současnosti odbor registruje 118 volných bytů. "Z toho se 25 bytů opravuje, u sedmi bytů se zpracovává zadání k opravám a ve třech bytech stačí vymalovat a můžeme je nabídnout zájemcům. Do poloviny roku bychom chtěli počet neobsazených bytů stáhnout na polovinu," řekl Šrubař. Rychlejšímu tempu oprav brání jejich rozsah a finanční náročnost. V průměru radnici oprava jednoho bytu vyjde na 300.000 korun.

Město vlastní 1535 bytů, 77 bytů čeká demolice. Letos radnice ve svých bytech zvýšila nájemné. Nejčastěji o deset korun na metr čtvereční. Jejich obyvatelé tak za něj nyní platí 65 korun. Naposledy se bydlení v městských bytech v Krnově na Bruntálsku zdražovalo v roce 2919. I tehdy to bylo o deset korun.

Starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) řekl, že město chce vyšší výnos z nájemného investovat zpět do bytů. "V následujících měsících a letech chceme zvýšit tempo investic do bytového fondu a dalších nemovitostí v majetku města," řekl. Podle něj se nájemné v městských bytech pohybuje dlouho výrazně pod realitou na komerčním trhu bydlení. "Sazby máme navíc nižší než řada měst v Moravskoslezském kraji. Nárůst by neměl ekonomicky dopadnout na nejchudší domácnosti, mohou si totiž žádat úřad práce o kompenzace ve formě příspěvku nebo doplatku na bydlení," řekl.