Cime 3 kvartal 2024

Krnov chystá úpravu tříkilometrového úseku řeky Opavy

Krnov (Bruntálsko) 15. října (ČTK) - Radnice v Krnově na Bruntálsku plánuje úpravu asi tříkilometrového úseku řeky Opavy, která protéká městem. Cílem projektu Řeka ve městě je zpřístupnit a zatraktivnit břehy. Náklady se odhadují na stovky milionů korun. Z velké části by je měl hradit státní podnik Povodí Odry jako protipovodňová opatření. Představitelé města už schválili uvolnění devíti milionů korun na vypracování projektové dokumentace. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová.

Definitivní podobu úprav by zástupci radnice měli znát začátkem roku 2023. "Nyní budeme zadávat veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace. Paralelně probíhá dopracování detailního architektonického řešení některých částí projektu. Aktuálně se jedná o dvě lávky přes řeku, u kina Mír a u Mlýnského náhonu, a čeká nás také řešení centrálního parku," řekl starosta Tomáš Hradil (Krnovští Patrioti). Detailní návrh podoby lávek přes řeku Opavu by měl být znám ještě v letošním roce.

Podle Círové má město momentálně jen hrubé odhady nákladů. Bližší specifikaci by měla přinést právě projektová dokumentace. "Přesto je zřejmé, že půjde o investiční akci v rozsahu stovek miliónů korun, přičemž větší část bude financovat Povodí Odry, menší část město Krnov," řekl starosta.

Dodal, že další neznámou je i termín stavby. "Projekt je součástí komplexního balíčku protipovodňového řešení, které má dvě části - vodní nádrž Nové Heřminovy a doplňkové úpravy po celém toku řeky Opavy. Povodí Odry sdělilo, že bez přehrady doplňková opatření realizovat nebude. Jsem ale přesvědčen, že když přehrada už bude mít stavební povolení, půjdou některá z těchto opatření realizovat. Myslím, že hlavní stavební práce by mohly odstartovat do pěti let," řekl starosta.

Projekt vychází z myšlenky, že řeka je přirozenou součástí města a patří všem. Cílem studie a následně i stavby mají podle Círové být kroky, které zajistí protipovodňovou ochranu, ale zároveň nabídnou na březích řeky místo pro odpočinek, sportovní, společenské nebo kulturní aktivity, a zajistí dostupnost pro pěší a cyklistickou dopravu a návaznost na městský park.