husqvarna

Kritizované úpravy Anenského trojúhelníku plánuje Praha 1 v létě

Praha 4. května (ČTK) - Praha 1 plánuje začátkem července zahájit úpravy takzvaného Anenského trojúhelníku na Smetanově nábřeží, kde má vzniknout vydlážděné náměstíčko. Měly by navázat na nynější práce na nábřeží, které provádí magistrát a mají být hotovy do konce června. Radnice Prahy 1 nicméně ještě musí kvůli růstu cen dořešit dodatek k dříve uzavřené smlouvě na stavební práce. ČTK to řekl starosta městské části Petr Hejma (STAN). Záměr kritizuje opozice.

Projekt původně počítal s pokácením vzrostlého javoru, po kritice opozice a místních obyvatel od toho radnice ustoupila. Odstranění stromu mělo umožnit zpřístupnění takzvaného čapadla, tedy průchodu v nábřežní zdi původně určeného k zachytávání splavovaných vorů z řeky. Nakonec průchozí nebude. Kritikům se nicméně nelíbí ani zbylý plán nahradit zatravněný plácek dlážděným náměstíčkem.

Podle Hejmy je kritika nepodložená a místo bude v nové podobě kultivovaným městským prostranstvím s dostatkem zeleně. Dodal, že radnice musela kvůli zachování stromu celý projekt předělat. "Trvalo to poměrně dlouhou dobu, protože přesně na místě, kde je javor stříbrný, měla být retenční nádrž na zadržování dešťové vody," řekl.

Na prostranství městská část vysadí druhý vzrostlý strom a nechá vybudovat vodní prvek a pítko. Kolem stávajícího stromu vybuduje travnatý kopeček. "Cíl je do konce září, aby to bylo hotové," řekl starosta.

Dodal nicméně, že s ohledem na zpoždění musí městská část před začátkem prací dojednat cenu za práce, protože náklady od doby tendru objektivně výrazně vzrostly. Zakázku na úpravy před několika lety podle věstníku veřejných zakázek vyhrály firmy OHL ŽS a Inpros Praha s cenou asi 21 milionů korun bez DPH. "Dodavatel stavby má kalkulováno to dílo v cenách roku 2017. Tím, jak nám skokově narostly ceny, tak samozřejmě se dodavateli úplně nechce do toho jít. Je to v jednání," vysvětlil starosta.

Městská část zároveň připravuje lávku na Vltavě propojující již zpřístupněné čapadlo u Hollaru s tím, které radnice chtěla původně otevřít. To je od řeky ze dvou třetin přístupné a podle Hejmy by tam mohla vzniknout menší scéna přístupná po nové lávce i schodištěm ze Smetanova nábřeží. "Přál bych si, aby se to stihlo ještě v letošním roce," řekl starosta.

Město nyní pracuje na úpravách nábřeží, při kterých výrazně rozšíří chodník na východní straně a upraví tramvajové zastávky. Zastávka Karlovy lázně bude nově obousměrná a zastávka Národní divadlo u Hollaru se přesune na úroveň Žofína, kde tak budou tramvaje stavět v obou směrech.