husqvarna

Křest moderní lanovky na Kraličáku je přesunut až na konec února

Šumperk 27. ledna (ČTK) - Až na konec února se rozhodli přeložit křest své nové šestisedačkové lanové dráhy zástupci horského areálu Kraličák na Šumpersku. Jednu z nejmodernějších letošních staveb v Jeseníkách se chystali původně slavnostně předvést návštěvníkům tento pátek, neumožnila jim to však opatření kvůli koronaviru. Majitelé areálu loni do vybavení investovali 250 milionů korun. Středisko však tuto zimní sezonu kvůli koronaviru sjezdovým lyžařům neotevřeli. Lanovku alespoň poprvé o uplynulém víkendu spustili pro turisty a běžkaře.

Křest lanovky přeložili zástupci areálu na 27. února. "Plánovali jsme to jako akci pro veřejnost spojenou s koncertem, která je v tu chvíli v rozporu se všemi vládními opatřeními. Zda se nám vůbec podaří udělat křest v tomto zimním období, těžko říci, pokud se to více neuvolní, nemá to smysl. Chceme to udělat velké a chceme si to užít, přeložili bychom to v tomto případě na přelom jara a léta," řekla ČTK mluvčí střediska Petra Křížková.

Lanovku zástupci areálu otestovali poprvé v plném provozu minulý víkend, bez větší propagace ji spustili pro pěší a běžkaře. "První víkend jsme denně svezli 100 až 150 lidí. Je to pro nás trénink, máme novou lanovku, nový odbavovací systém, takže to pozvolna zkoušíme. Čekáme nyní na to, až vláda mávne, že můžeme. Budeme tak připraveni," uvedla Křížková. Dodala, že lanovka by měla být v provozu již o víkendech od 08:30 do 16:00.

Stavba lanovky v areálu Kraličák nedaleko Starého Města, která návštěvníky vyveze na vrchol Štvanice, trvala osm měsíců a drážní zkoušky investici završily loni v prosinci. Moderní šestisedačková lanovka je součástí rozsáhlých investic v celém areálu. Loni bylo do areálu investováno 250 milionů korun, v ceně je zahrnuta lanovka, nový odbavovací systém či rolba. Další investice mají následovat v příštích letech.

Zástupci areálu loni předpokládali, že díky postupným investicím by se měla zvýšit roční návštěvnost areálu z nynějších 215.000 až na 600.000 lidí v roce 2025. Pandemie koronaviru jim však letošní plány zhatila. "Vyčíslit ztráty zatím nelze, protože areál se přes letošní sezonu zásadně změnil, také provozní náklady jsou zcela v jiných číslech než loni. Týká se to i kompenzací, které se odráží od poloviny denních provozních nákladů tři roky zpět. My jsme letos zcela někde jinde," dodala mluví areálu.

Areál Kraličák vznikl spojením lyžařských středisek ve Stříbrnicích a Hynčicích pod Sušinou, nabízí sjezdovky o celkové délce 10,5 kilometru bez přejezdů. Nová lanovka má vyhřívané sedačky, je vybavena wi-fi signálem a za hodinu přepraví až 2500 lidí. V provozu by měla být celý rok, středisko se totiž zaměřuje i na rozvoj letní turistiky.