Cime 2 kvartál 2024

Kremlík se kvůli D1 u Přerova sejde se zástupci Dětí Země

 

Olomouc 8. ledna (ČTK) - Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se na konci ledna sejde se zástupci organizace Děti Země, která loni v prosinci podala odvolání proti změně územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. "Budu na něj (předsedu Dětí Země Miroslava Patrika) apelovat, aby opravný prostředek vzal zpátky," řekl dnes v Olomouci novinářům Kremlík.

Proti změně územního rozhodnutí na D1 u Přerova bylo podáno devět odvolání, která budou muset být úředně projednána. Podle Ředitelství silnic a dálnic ČR to zkomplikuje přípravu stavby této části D1, jež musí začít nejpozději v roce 2021, kdy pro ni končí výjimka z EIA. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, ve kterém nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách.

Odvolání organizace Děti Země má deset bodů. "Upozorňujeme v nich na chyby procesu EIA v roce 2000, který neposoudil varianty dálnice mimo Dluhonice, a na chyby závazného stanoviska EIA z roku 2016, které bylo vydáno bez účasti veřejnosti. Také žádáme o přezkum závazných stanovisek," řekl již dříve ČTK Patrik

Kremlík ale odvolání organizace Děti Země považuje za obstrukci. "Pan Patrik argumentuje něčím, co už bylo dávno prohráno u Ústavního soudu. On chce zopakovat proces EIA, ale Ústavní soud řekl, že ta ustanovení zákona o posuzování vlivu na životní prostředí jsou platná a jsou ústavní. Takže jsou to čistě jenom obstrukce," řekl Kremlík.

Kremlík se má s Patrikem sejít 22. ledna. "Je na úvaze hnutí Děti Země a na úvaze pana Patrika, zda mé prosbě nebo mé žádosti (o stažení odvolání) vyhoví," podotkl Kremlík. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá organizace Děti Země důvod se odvolávat. "On (Patrik) to dělá jenom z plezíru. Aby terorizoval lidi; 40.000 obyvatel Přerova je terorizováno tady nějakými dvěma osobami, protože jim to pravděpodobně dělá radost," řekl Babiš.

Řízení o změně územního rozhodnutí na poslední část D1 u Přerova začalo na jaře 2017, zejména kvůli změně projektu mimoúrovňového křížení Přerov-sever. Z něho se podle Patrika nakonec stala komplikovaná okružní křižovatka nevyhovující normám. Děti Země v odvolání žádají o posouzení varianty trasy D1 s odchýlením u Dluhonic asi o 150 metrů na východ směrem k Přerovu. Aktivistům se nelíbí ani rozhodnutí přerovského magistrátu pokácet kvůli stavbě strom a keře na ploše přes čtvrt hektaru.

Odvolání podle Kremlíka zkomplikují úřední přípravu stavby D1 z Přerova do Říkovic. "Pokud jde o rok 2021 (zahájení stavby), netroufám si za současného právního stavu odhadnout," řekl Kremlík v prosinci při otevření části D1 z Lipníku do Přerova.

ŘSD před podáním odvolání odhadovalo, že schválená změna územního rozhodnutí ke stavbě D1 u Přerova by měla nabýt právní moci letos na jaře. Stavební povolení chtělo vyřídit do června. Nové výběrové řízení na zhotovitele stavby by díky tomu mohlo začít také letos. Podle nových odhadů bude poslední část dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi otevřena nejdříve v roce 2024.