Mercedes

Krejčířova vila nemůže být převedena na stát, potvrdil odvolací soud

Praha 25. listopadu (ČTK) - Vila Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy nemůže být převedena na stát. Vrchní soud v Praze dnes potvrdil rozhodnutí prvoinstančního Krajského soudu, který v létě zamítl žalobu Krejčířovy manželky Kateřiny. Ta tvrdí, že nemá prostředky na to, aby se o vilu starala, a proto chtěla převést chátrající stavbu na stát. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ale takový přepis není možný, protože je objekt součástí exekuce. Dnešní rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné, přípustné je proti ně už pouze dovolání u Nejvyššího soudu.

Krejčířova manželka se snažila přepsat vilu na stát už začátkem letošního roku. Podle ÚZSVM však jde o majetek, na který je uvalen exekuční příkaz a není tak možné s ním nakládat. Katastrální úřad proto odmítl přepis vily na stát a advokáti Krejčířovy rodiny proti tomu podali žalobu. Tu však v létě zamítl Krajský soud v Praze, proti čemuž se Krejčířová odvolala. Dnešní odvolací soud však rozhodnutí potvrdil s tím, že v tomto případě je podle katastrálního zákona omezena možnost nakládání s majetkem v exekuci.

Krejčíř uprchl v roce 2005 z Česka během policejní prohlídky právě z černošické vily. Od roku 2007 žije v Jihoafrické republice (JAR), kde je od listopadu 2013 ve vězení. Kromě trestu za únos a pokus o vraždu čelí v JAR i obvinění z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem, zavraždit policistu a právního konzultanta. V Česku pražský vrchní soud v roce 2018 Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje od roku 2007 o vydání Krejčíře.

Od roku 2016 se uskutečnilo několik pokusů o vydražení černošické Krejčířovy vily. Poslední pokus o dražbu se konal loni v srpnu. Byl už sedmý v pořadí a do dražby s vyvolávací cenou 21,1 milionu korun, což byla polovina odhadní ceny, se opět nikdo nepřihlásil. Další pokus o dražbu soudní exekutor letos odložil z 2. února na 23. listopadu. Vila chátrá, navíc ji předloni v srpnu poškodil rozsáhlý požár.