Komatsu potřebu bagr

Kralovice na Plzeňsku připravují parcely pro 29 domků, vydají 48 milionů Kč

Kralovice (Plzeňsko) (ČTK) - Kralovice na Plzeňsku s 3500 obyvateli připravují parcely pro 29 rodinných domků. Město investuje do přípravy obytné zóny Nad rybníkem ve směru na Rokycany 48 milionů korun. Jde o největší rozpočtový výdaj posledních let. První domky tam vyrostou na jaře. ČTK to řekl starosta Karel Popel (BEZPP, Volba pro aktivní využití času).

"Děláme tam kanalizaci, vodovod a komunikace, je to tady hodně rozestavěné. Až po dokončení začneme prodávat parcely," uvedl Popel. Stavět začalo město ze svého bez dotace v březnu a hotové by to mělo mít do konce roku.

"Jde o největší nabídku parcel, kterou kdy obec připravila. Jsou tady možnosti stavět, ale na soukromých pozemcích," řekl Popel. Loni na podzim schválili zastupitelé cenu kompletně zasíťovaného pozemku 1750 Kč za metr čtvereční. "Zatím je rezervujeme, prodávat budeme až po kolaudaci zóny," uvedl. Zájemců, kteří zaplatili rezervační poplatek 50.000 korun, je téměř 20. Řada z nich žije ve městě nebo na něj má vazbu. "Jsme za to rádi, protože bychom chtěli, aby tu zůstali právě místní, hlavně pro ně se to dělá," řekl.

Ve smlouvách jsou podmínky, dokdy musí kupec vyřídit stavební povolení, postavit základovou desku a mít číslo popisné. "Je to ošetřené, aby se tam opravdu co nejdříve stavělo, aby tam ty pozemky neležely ladem," řekl starosta.

Lokalita Nad rybníkem je u obchvatu Plzeň - Most směrem na obec Lednice a dál na Rokycany.

Kralovice také do konce roku zrekultivují za 16 milionů korun bývalou městskou skládku komunálního odpadu na okraji města, která už je plná a uzavřená. Na čtyřhektarové ploše vznikne trávník a 30 let se tam nesmí nic stavět.

Krajská správa silnic dále začíná ve městě budovat okružní křižovatku u praktické školy. "Podílíme se na tom chodníky, veřejným osvětlením a autobusovou zastávkou. A dále rekonstruujeme jednu ulici, kde se překládá vodovod," dodal starosta.