husqvarna

Královéhradecký kraj chce letos znásobit investice do silnic na 1,5 miliardy Kč


Ve 2. odstavci jsme doplnili investice ŘSD ČR v kraji a v 10. a 11. odstavci informaci k chystaným projektům a zdražování.

Hradec Králové 16. února (ČTK) - Královéhradecký kraj chce letos zdvojnásobit investice do obnovy silnic druhých a třetích tříd a mostů až na rekordních 1,49 miliardy korun. Loni kraj do rekonstrukcí silnic vložil 714 milionů korun. Novinářům to dnes řekli představitelé kraje. Za uplynulých pět let kraj do silnic investoval v průměru miliardu korun ročně. Kraj spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic druhých a třetích tříd.

Ředitelství silnic a dálnic ČR by letos v Královéhradeckém kraji mělo do staveb a oprav silnic prvních tříd vložit přibližně 1,23 miliardy. Hlavní část v objemu kolem 730 milionů korun by měla jít do staveb obchvatů, uvedli zástupci ŘSD. Jde stavbu obchvatu Doudleb nad Orlicí zahájenou loni a o stavbu obchvatu Nové Paky, která by měla začít letos na jaře. ŘSD by letos také chtělo zahájit stavbu obchvatu Jaroměře, která vázne na sporech o pozemky. Na Trutnovsku bude ŘSD pokračovat v opravě silnice I/16, kde má investici 180 milionů korun do devíti kilometrů silnice rozloženou na léta 2022 až 2024.

Kraj letos hodlá zahájit 29 nových silničních staveb s předpokládanou hodnotou 1,28 miliardy korun. Z loňského roku budou silničáři pokračovat v pěti stavbách za 211 milionů. "Představuje to modernizaci 50 kilometrů silnic a deseti mostů. Vedle celkových rekonstrukcí budeme opět dělat i souvislé opravy, takže objem prostředků do dopravní infrastruktury bude ještě vyšší," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Nejnákladnější letošní stavbou bude rekonstrukce tří takzvaných polských mostů na silnici mezi Horním Maršovem a Pecí pod Sněžkou za 179 milionů korun. Mosty ze 70. let minulého století jsou v havarijním stavu a stavbaři je zbourají a postaví nové. Doprava po jediné přístupové silnici do jednoho z největších krkonošských středisek bude u opravovaných mostů svedena na provizorní přemostění s kyvadlovým provozem.

Dalšími významnými letos zahajovanými stavbami budou třetí etapa rekonstrukce silnice II/285 z Jaroměře do Nového Města nad Metují za 164 milionů korun a první etapa opravy silnice II/300 z Trutnova přes Babí do Královce za 159 milionů korun. Asi 140 milionů půjde do opravy silnice II/280 z Libáně přes Dětenice směrem na hranice se Středočeským krajem. Zhruba 100 milionů kraj vloží do výstavby druhé etapy obchvatu Opočna, což je investice související s rozvojem průmyslové zóny Solnice - Kvasiny.

Stavbaři budou opravovat i zničené silnice třetích tříd, například mezi Nechanicemi a Hrádkem na Hradecku nebo mezi Starobuckým Debrným a Nemojovem na Trutnovsku. Silničáři chtějí také opravit silnici přes Lochenice na Hradecku či dokončit rekonstrukce silnic v Holovousech na Jičínsku.

Kromě rekonstrukcí zadaných krajem stavebním firmám se na opravách bude podílet i krajská společnost Údržba silnic Královéhradeckého kraje. "Na množství drobných výsprav má vyčleněno 108 milionů korun. Dalších 48 milionů půjde na souvislé opravy a investice souběžné s rekonstrukcí vodárenské infrastruktury a osm milionů je určeno na pokládku mikrokoberců," uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř (ODS).

Loni kraj zahájil 28 nových silničních staveb a stejný počet jich dokončil. Po pěti stavbách přešlo z roku 2020 a do roku letošního. Loni kraj opravil 44 kilometrů silnic a šest mostů.

Nejvýznamnějším zdrojem financování rekonstrukcí silnic bude i letos evropský Integrovaný regionální operační program (IROP), který by měl hradit zhruba polovinu letošních investic. Další významné peníze kraj čerpá od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a od státu v rámci podpory zóny Solnice-Kvasiny.

Aby kraj mohl udržet tempo investic do silnic na úrovni jedné miliardy korun, musí mít podle Řehoře dostatek připravených projektů. "Aktuálně máme k realizaci připraveno 68 projektů v hodnotě 2,05 miliardy korun a dalších 156 staveb za přibližně 7,7 miliardy korun je v přípravě," uvedl Řehoř.

Rostoucí inflace se zatím u dopravních staveb kraje odrazila v tom, že firmy v soutěžích vítězí s cenami kopírujícími předpokládanou hodnotu, zatímco ještě loni byly jejich nabídky proti odhadovaným cenám až o pětinu nižší. "Doby značných úspor na dopravních stavbách jsou za námi. Zatím jsme ale nemuseli žádnou soutěž opakovat kvůli tomu, že bychom se nevešli do ceny," řekl hejtman Červíček.

Vývoj investic do silnic 2. a 3. tříd v Královéhradeckém kraji v letech 2014 až 2022:

Rok201420152016201720182019202020212022plán
Hodnota investic v mil. Kč5196504679001105105111147141487