husqvarna

Krajští záchranáři budou mít v Telči nové stanoviště za asi 20 milionů Kč

Jihlava 16. prosince (ČTK) - Zdravotní záchranná služba (ZZS) Kraje Vysočina bude mít v Telči na Jihlavsku nové výjezdové stanoviště. Prozatím sídlí v nájmu v poliklinice. Pro novostavbu získal kraj, který ZZS zřizuje, pozemek darem od města Telče. Podle mluvčího ZZS Petra Janáčka by práce na novém stanovišti mohly začít na podzim příštího roku. Odhadované náklady jsou asi 20 milionů korun.

Darovaný pozemek je v těsném sousedství zařízení pro seniory SeneCura v Batelovské ulici. Vzniknout na něm má typizovaná jednopodlažní budova pro dvě sanitky s technickým zázemím a zázemím pro posádku.

V Telči během dne slouží jedna lékařská posádka a přes noc jedna posádka rychlé zdravotnické pomoci. V letoším roce odsud k pacientům vyjížděla pomoc asi ve 1480 případech.

Telčští záchranáři sídlí v druhém poschodí polikliniky, což může být pro rychlost výjezdu překážkou, řekl ČTK starosta Telče Vladimír Brtník (ODS). Město podle něho nejprve plánovalo, že záchranářům ke stavbě poskytne pozemek v Luční ulici, kde už sídlí policie a hasiči. Jejich stavby tvoří blok tvaru písmene L, záměrem bylo přistavět k nim do tvaru písmene U i budovu záchranářů. "Když jsme se ale sešli na místě, když už byl téměř celý projekt připraven, tak se zjistilo, že by se to tam, když to řeknu jednoduše, nevešlo," řekl Brtník. Na budovu bylo podle něho v areálu místa dost, komplikovala by ale výjezd zásahových aut, zejména hasičských.

Město proto hledalo jiný vhodný pozemek, který našlo v severní části města. Zatím je na něm antukové hřiště. Díky záměru stavby sportovního areálu v zahradách za zimním stadionem už ale nebude potřeba. "Pozemek je dobrý v tom, že je tam přímý výjezd na silnici a není to silnice, která by byla nějak příliš frekventovaná," řekl Brtník.

Vedle Telče zvažuje ZZS stavět nová stanoviště také v Náměšti nad Oslavou, Pacově a Bystřici nad Pernštejnem. V krajském rozpočtu jsou pro příští rok vyčleněné peníze na projektové dokumentace pro stanoviště v Náměšti nad Oslavou a Bystřici nad Pernštejnem.