Cime 2 kvartál 2024

Krajští silničáři letos opraví 16 mostů, dopravní omezení budou až do podzimu

Jihlava 27. července (ČTK) - Na krajských silnicích Vysočiny letos silničáři opraví 16 mostů, což bude v součtu stát zhruba 120 milionů korun. Dopravní omezení spojená s těmito stavbami potrvají až do konce stavební sezony. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy na webu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

"Dá se říci, že všechny stavby už máme vysoutěžené," řekl ČTK ředitel krajské správy a údržby Radovan Necid. Ceny zakázek, které ze soutěží vyplynuly, se podle něj zatím v průměru pohybují na úrovni předpokládané hodnoty veřejné zakázky včetně daně nebo jsou mírně nižší.

Na opravy mostů použijí krajští silničáři i 67 milionů korun, které na tento účel dostal kraj ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Oficiální oznámení o této dotaci přišlo podle krajské správy v červnu, proto jsou některé stavební akce zahajované až tento měsíc.

Na silnicích II. třídy podle webu silničářů tento měsíc začínají opravy mostů například v Horní Vsi a Rynárci na Pelhřimovsku, ve Víru na Žďársku, opravovat by se letos měl i další most na trase II. třídy ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku. Opakovaně budou silničáři vybírat dodavatele na opravu mostu přes řeku na silnici II/150 ve Světlé nad Sázavou, kde by měly stavební práce omezovat dopravu v příštím roce.

"Nedílnou součástí naší činnosti je i stavební údržba mostů, kterou každoročně provádíme na dalších řádově 30 mostech," uvedl náměstek krajské správy a údržby Tomáš Mátl ve zprávě. Na následující roky už kraj připravuje opravy další stovky mostů.

Kraji Vysočina patří skoro 4600 kilometrů silnic II. a III. třídy. Mostů je na nich podle webu krajské správy asi 870. Mosty se pravidelně kontrolují a podle stavebního stavu klasifikují na stupnici od I do VII, tedy od výborného po havarijní stav. Velké opravy a rekonstrukce se podle silničářů týkají hlavně mostů mezi pátým až sedmým stupněm.

Podle krajské správy a údržby se stav mostů dlouhodobě daří zlepšovat. Jak uvedla vedoucí oddělení investiční výstavby Monika Vavřínková, v roce 2012 bylo stupněm I a II hodnoceno celkem 150 mostů, do konce minulého roku se počet mostů v dobrém stavu na silnicích Vysočiny zvýšil na 265. "Na druhém konci klasifikace jsme měli v roce 2012 ve stavu VI a VII asi 40 mostů, na konci roku 2020 se tento počet snížil na 22," doplnila.